kapat ikonu

Türk Eximbank ihracatçıya 44 milyar dolar destek verdi

Türk Eximbank 2018 yılının bu dönemine kadar 44 milyar dolar büyüklüğe ulaşan banka konumuna geldi.

  • Finans
  • 19 Aralık 2018 02:00
Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Türk Eximbank'ın bu sene ihracatçılara 44 milyar dolarlık destek sağladığı bilgisini paylaşarak, Eylül 2018’den itibaren Türkiye'deki bankaların ihracatçılara yarattığı nakdi ihracat kredileri toplamının yaklaşık yüzde 48'ini Türk Eximbank’ın tek başına kullandırdığını açıkladı.
 
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) tarafından birlik toplantı salonunda düzenlenen ‘’İhracatın Finansmanında Türk Eximbank’’ konulu bilgilendirme toplantısında konuşan Yıldırım, Türk Eximbank'ın 2017 yılında ihracatçıya 39,3 milyar dolar finansman desteği sağladığına işaret ederek, bankanın 2018 yılının bu dönemine kadar 44 milyar dolar büyüklüğe ulaştığını, yani ihracatçısına destek sağlayan banka konumuna geldiğini anlattı.
 
TÜRK EXİMBANK, İHRACATI DESTEKLEMEYİ SÜRDÜRECEK
 
Yıldırım, gelecek yıl için de iyi şeyler söyleyerek, geçmiş yıl ve bu sene yapıldığı gibi önümüzdeki yıl da ihracatı, ihracat artışının üzerinde desteklemeyi sürdüreceklerini bildirdi. Türk Eximbank'ın Türkiye'de alacak sigortası şirketleri arasında birinci, yurt dışı fon temininde yedinci, kredi büyüklüğünde ise 52 banka arasında sekizinci sırada olduğunu anımsatan Yıldırım, ihracat kredileri özelinde değerlendirildiğinde ise Türkiye'deki bankaların ihracatçılara sunduğu nakdi ihracat kredileri toplamının yaklaşık yüzde 48'ini Türk Eximbank'ın kullandırdığına dikkati çekerek, Eylül 2018’den itibaren Türkiye'deki bankaların ihracatçılara sunduğu nakdi ihracat kredileri toplamının yaklaşık yüzde 48'ini Türk Eximbank’ın tek başına kullandırdığını yineledi.
 
BÜYÜK ATILIM VE DÖNÜŞÜM GERÇEKLEŞTİRİLMESİ HEDEFLENİYOR
 
Yıldırım, ihracatçıların sadece ihracatlarını artırmalarını değil, büyük bir atılım ve dönüşüm gerçekleştirmelerini de hedeflediklerini vurgulayarak, Türk Eximbank'ın diğer eximbanklardan farklı olduğunu savundu. Diğer eximbankların ihracatçının bir tür finansman ihtiyacını karşılayan yani kredi, sigorta, garanti, mektup tarzında işlemlerini gerçekleştirdiğini anlatan Yıldırım, Türk Eximbank’ın ise bu tarz ihtiyaçların tamamını karşıladığını duyurdu. Yıldırım, Türk Eximbank'ın merkez şubesi ile 12 şubesi bulunduğunu hatırlatarak, 15 noktada da irtibat bürolarının hizmet verdiğini ifade etti.
 
15 BİN İHRACATÇIYLA ÇALIŞMA HEDEFİ
 
2017 senesinde 7 bin 700 civarında ihracatçıyla çalıştıklarını dile getiren Yıldırım, bugün itibarıyla bu sayının 10 bin 980'e ulaştığının altını çizerek, yıl sonuna kadar 11 bin ihracatçıyla çalışma hedefinin aşılacağını aktardı. Yıldırım, 31 yılda gelinen noktayı son 2 yılda yüzde 50 ile aştıklarını ve hedeflerinin 15 bin ihracatçıyla çalışmak olduğunu söyleyerek, Türkiye'de 70 binden fazla ihracatçı olduğunu ancak arka arkaya 3 yıldan fazla düzenli ihracat yapanların sayısının 15 binlerde bulunduğunu açıkladı.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol