kapat ikonu

Türk Eximbank, ihracat kredilerinin yüzde 49'unu kullandırdı

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, dünyadan kaynak getiren yedinci büyük banka olduklarını vurgulayarak, bugün itibarıyla ihracat kredilerinin yüzde 49’unu kullandırıldığını söyledi.

  • Finans
  • 25 Aralık 2018 22:51
  • Son Güncelleme: 25 Aralık 2018 23:09
Türk Eximbank’ın Genel Müdürü Adnan Yıldırım, dünyadan kaynak getiren yedinci büyük banka olduklarını hatırlatarak, bugünden itibaren ihracat kredilerinin yüzde 49’unu kullandıklarını ve 2018 yılı sonundan itibaren Türkiye ihracatının yüzde 26’sını finanse etmiş olacaklarını kaydetti.
 
Kayseri Sanayi Odasından (KAYSO) yapılan açıklamaya göre, odanın aralık ayı olağan meclis toplantısı Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’ın da teşrifi ile meclis salonunda düzenlendi.
 
Toplantıya, KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyük Simitçi, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlanmış, OSB Başkanı Tahir Nursaçan, KAYSO Meclis Meslek Komitesi, Disiplin Kurulu ve Yüksek İstişare Kurulu üyelerinin katıldığı toplantıda Yıldırım önemli açıklamalarda bulundu.
 
YIL SONUNA KADAR 8 ŞUBE DAHA AÇILACAK
 
Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, Eximbank’ın yılsonuna kadar 8 şube daha açacağını belirterek, toplam şube sayısının 20’ye ulaşacağını ifade etti.
 
DAHA TATMİN EDİCİ LİMİTLER VERİLECEK
 
2019 Mart ayına kadar da ihracatçılara daha tatmin edici limitler verileceğini müjdeleyen Yıldırım, ihracata verdikleri desteği reel olarak artırılıp artırılmaması konusunda hareket edildiğini kaydederek, daha çok ihracatçıya ve KOBİ’ye destek olunması açısından çalışmaları sürdürdüklerini vurguladı.
 
İHRACAT KREDİLERİNİN YÜZDE 49’U KULLANDIRILDI
 
Yıldırım, dünyadan kaynak getiren yedinci büyük banka olduklarını yineleyerek, bugün itibarıyla ihracat kredilerinin yüzde 49’unun kullandırıldığına işaret etti.
 
TÜRKİYE’NİN İHRACATININ YÜZDE 26’SI FİNANSE EDİLECEK
 
2018 yılı sonu itibarıyla Türkiye’nin ihracatının yüzde 26’sının finanse etmiş olacaklarını anlatan Yıldırım, 2019’da da bir puan daha yükselterek, desteklerini devam ettireceklerini açıkladı.
 
DAHA ÇOK İHRACATÇIYA ULAŞILMASI HEDEFLENİYOR
 
Yılmaz, son 3-4 ayın değerlendirildiğinde desteklerinin hiç azalmadığını, tam aksine söz konusu dönemde de desteklerinin reel olarak artırmaya devam ettiğini ifade ederek, önümüzdeki dönemde daha çok ihracatçı ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti.
 
15 BİN İHRACATÇIYA ULAŞMA HEDEFİ
 
Bugün itibarıyla ihracat yapan 11 binden fazla ihracatçı ile çalıştıklarını anımsatan Yılmaz, bu rakamı 2020 sonunda 15 bine çıkarmayı, yani reel ihracat yapan bütün ihracatçılara ulaşmayı hedeflediklerini açıkladı.
 
KUR RİSKİ ALMAK YARARDAN ÇOK ZARAR
 
Yılmaz, ihracatçıların kur riski almamaları gerektiğine dikkati çekerek, ihracatçıların kur riski almalarının hiç anlamadığını, kur riski almamaları gerektiğini, bunlara yarardan çok zarar vereceğinin altını çizdi. Kur riski almanın hem ihracatçıya hem de Türkiye’ye zarar verdiğini öne süren Yılmaz, kur riskinin finansçıların işi olduğunu, ihracatçıların işi olmadığını savunarak, ihracatçının işinin üretmek, yeni pazarlar bulmak ve satmak olduğunu anlattı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol