kapat ikonu

Türk ekonomisinin temeli sağlam

Bakan Albayrak, Türk ekonomisinin temellerinin sağlam olduğunu vurgulayarak, Türkiye ile ABD arasında ilişkilerin bölgesel ve küresel arenada derinleştiğini ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Türkiye’nin ekonomisinin temellerinin sağlam olduğunu dile getirerek, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin bölgesel ve küresel arenada derinleştiğini aktardı.
 
TÜRKİYE BÖLGENİN EN İSTİKRARLI ÜLKESİ
 
İsviçre'nin Davos kasabasında gerçekleştirilen 49. Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) katılan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Gelişmekte olan piyasalar görünümü” konulu oturumda önemli konulara değindi. Bakan Albayrak, Türk ekonomisinin bulunduğu bölgedeki sorunlara karşın büyümeye devam ettiğini belirterek, Türkiye’nin bölgesindeki ülkelerin sorunlarından etkilendiğini söyledi. Albayrak, Türkiye'nin 4 milyondan fazla sığınmacıya ev sahipliği yaptığını anımsatarak, bölgenin en istikrarlı ülkesi konumunda bulunduğuna dikkati çekti.
 
TÜRK EKONOMİSİNİN TEMELLERİ SAĞLAM
 
Bakan Albayrak, ABD Başkanı Donald Trump’ın Türk ekonomisi hakkındaki açıklamalarından da bahsederek, Türk ekonomisinin temellerinin sağlam olduğunu ve ABD ile Türkiye arasında ilişkilerin bölgesel ve küresel arenada derinleştiğini yineledi.
 
TÜRKİYE’NİN KAMU BORCUNUN MİLLÎ GELİRE ORANI YÜZDE 28
 
Türkiye’nin başkanlık sistemine geçtiğini hatırlatan Albayrak, geçen sene eylül ayında karşılaşılan zorluklara rağmen hızlı bir şekilde müdahale edilip çözüm üretildiğine işaret ederek, Türkiye’nin kamu borcunun millî gelire oranının yüzde 28 olduğunu ve bunun da borç yönetiminin güçlü olduğunu gösterdiğini savundu. Bakan Albayrak, Türkiye’nin yoluna son derece pozitif devam ettiğini ileri sürerek, Türk ekonomisinin güçlü bir dengeye sahip olduğunu ve eşsiz avantajları bulunduğunu, ayrıca yaza göre hızlı bir şekilde toparlanmanın da söz konusu olduğunu söyledi.
 
TÜRKİYE YEP’TE KOYDUĞU HEDEFLERE TEK TEK ULAŞTI
 
WEF'teki temasları kapsamında Davos'ta şirketlerin CEO'ları ve finans kuruluşlarının yetkilileriyle bir araya gelen Bakan Albayrak, Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen uluslararası şirketlerin taleplerini memnuniyetle karşıladıklarını vurgulayarak, yatırımcılara Türkiye’nin yeni ekonomi programında (YEP) ortaya koyduğu hedeflere tek tek ulaştığını ve mali disiplinden asla taviz vermediğini anlattı.
 
Türkiye'ye yatırım yapan uluslararası yatırımcıların her zaman kazandığını ve kazanacağını öne süren Albayrak, bu sene 49. kez gerçekleştirilen zirveye 110 ülkeden 3 binden fazla iş insanı, siyasetçi, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katıldığını aktararak, zirve kapsamında 350'yi aşkın oturumun düzenleneceğini anlattı.
 
ALBAYRAK TWİTTER’DAN PAYLAŞTI
 
Bakan Albayrak, şahsi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'la toplantı yaptığını açıkladı.
 
İşte Bakan Albayrak tarafından yapılan o paylaşım:
 
Türk ekonomisinin temeli sağlam-1
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol