kapat ikonu

Türk ekonomisine katkıda bulunmaktan mutluyuz

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü, üretim, ihracat, yatırım ve istihdam yoluyla Türkiye ekonomisinin başarılı geleceğine katkıda bulunmaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirtti.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve Üst Yöneticisi (CEO) Toshihiko Kudo, Türkiye ile Japonya arasındaki büyük dostluğun 120 seneden daha uzun geçmişe sahip olduğunu anımsatarak, anlamlı bir biçimde büyümeye devam ettiğini ifade etti.
 
TOYOTA, 25 YIL ÖNCE SAKARYA’DA İLK ARACINI ÜRETTİ
 
Aynı kanıya Toyota için de varılabileceğine işaret eden Kudo, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin, ilk aracını Sakarya'da ürettiğinden beri 25 yıl geçtiğini hatırlatarak, Toyota'nın Türkiye'deki öyküsünün, 1992 yılında çığır açan bir törenle başladığını kaydetti. Kudo, yalnızca 2 yıl sonra, 1994 senesinde Toyota üretim operasyonunun 7. nesil Corolla'nın yerel pazar için üretilmesiyle başladığını aktararak, 2002’de yükselen üretime paralel olarak Avrupa'ya ihracat operasyonuna başladıklarını aktardı.
 
EN ÇOK TERCİH EDİLEN TOYOA MODELİ ÜRETİLDİ: COROLLA VE C-HR
 
2007’e kadar 8. ve 9. nesil Corolla Sedan ve station wagon modellerini üretmeye ve ihraç etmeye devam ettiklerine dikkati çeken Kudo, kısa bir molanın ardından Corolla’nın 2013 yılında yeniden Sakarya'daki evine geri döndüğünü vurgulayarak, şimdi ise en çok tercih edilen iki Toyota modelini ürettiklerini ilan etti: Corolla ve C-HR… Bugünün Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye tarihinin yeni ve önemli bir dönüm noktası olduğunu, 12. nesil Corolla Sedan'ın üretimine başlamaktan ötürü gurur duyduklarının altını çizen Kudo, yeni Corolla Sedan projesi için çalışanları, tedarikçileri ve tüm iş ortaklarının desteğiyle birlikte kararlı ve yoğun bir üretim hazırlığı dönemini geride bıraktıklarını savundu.
 
TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKIDA BULUNMAKTAN DOLAYI MUTLUYUZ
 
Kudo, yeni Corolla Sedan'ı üreten dünyanın ilk Toyota fabrikası olmaktan dolayı mutlu ve gururlu olduklarını ifade ederek, ilk kez lanse edildiği 1966 yılından beri, dünya genelinde 46 milyonun üzerinde Toyota Corolla satışı gerçekleştirdiklerini açıkladı. Bunun, insanların Corolla'yı ne kadar çok sevdiğini gösterdiğini ileri süren Kudo, müşterilerin gülümsemesini görmek için kaliteli ürünler sunmaya, yoğun çaba göstermeye devam edeceklerini kaydederek, üretim, ihracat, yatırım ve istihdam yoluyla Türkiye ekonomisinin başarılı geleceğine katkıda bulunmaktan dolayı çok mutlu olduklarını bildirdi.
 
Toyota fabrikasında gerçekleştirilen "Yeni Toyota Corolla"nın hattan çıkış töreninde açıklamalarda bulunan Toyota Avrupa Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Johan van Zyl de Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye'nin 1994’te ilk Türk yapımı 7. nesil Corolla ile üretime başladığına işaret ederek, 12. nesil yeni Corolla Sedan ile yeni bir modelin daha lansmanını yapmaktan gurur duyduklarını ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol