kapat ikonu

Türk ekonomisi yüzde 1,6 büyüdü

Türkiye ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1,6 büyüdüğü açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu senenin üçüncü çeyreğine yani temmuz-eylül dönemine ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.
 
GSYH tahmininin, zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bu senenin üçüncü çeyreğinde geçen senenin aynı çeyreğine kıyasla yüzde 1,6 arttığı öğrenildi.
 
ÜRETİM YÖNTEMİNE GÖRE CARİ FİYATLAR ARTTI
 
Üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH tahmininin, bu senenin üçüncü 3 aylık döneminde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 21,8 artış göstererek, 1 trilyon 13 milyar 453 milyon Türk lirası olarak gerçekleştiği duyuruldu.
 
İNŞAAT SEKTÖRÜ 5,3 AZALDI
 
GSYH'yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde bu senenin üçüncü çeyreğinde, geçen senenin aynı dönemine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak tarım sektörünün katma değeri yüzde 1, sanayi sektörünün yüzde 0,3 oranında arttığı, inşaat sektörünün ise yüzde 5,3 seviyesinde azaldığı aktarıldı. Ticaret, konaklama, ulaştırma ve yiyecek hizmeti faaliyetlerini barındıran hizmetler sektörünün katma değeri de yüzde 4,5 oranında arttı.
 
Bunun yanında yılın ilk 2 çeyreğine ilişkin büyüme rakamları da güncellendi. AA Finans’ın ‘’Büyüme Beklenti Anketi’’ne katılan ekonomistlerin yılın üçüncü çeyreğine ilişkin büyüme beklentilerinin ortalamasının yüzde 1,7 olduğu belirtilmişti.
 
2016’DAN BERİ 8 KEZ ÜST ÜSTE BÜYÜME
 
Türkiye ekonomisinin 2016 yılında FETÖ’cü darbe girişiminin yaşandığı üçüncü çeyrekte gördüğü gerilemesinin ardından 8 çeyrek üst üste büyüme başarısına imza attı. GSYH, yılın üçüncü çeyreğinde cari fiyatlarla yüzde 21,8 artış göstererek 1 trilyon 13 milyar 453 milyon Türk lirası olarak gerçekleşti.
 
GSYH’Yİ OLUŞTURAN FAALİYETLERDE İNŞAATTAN 5,3 AZALMA
 
GSYH'yi oluşturan faaliyetlere bakıldığında, zincirlenmiş hacim endeksi olarak tarım sektörünün toplam katma değeri yüzde 1, sanayi sektörünün de yüzde 0,3 arttığı, inşaat sektörünün de yüzde 5,3 oranında azaldığı vurgulandı.
 
BİR ÖNCEKİ ÇEYREĞE GÖRE 1,1 AZALIŞ
 
Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi 2018'in üçüncü çeyreğinde 2017'nin aynı dönemine kıyasla yüzde 2,1 artarken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksinde ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,1 azalış yaşandığı ifade edildi.
 
HENEHALKI NİHAİ TÜKETİM HARCAMALARI ARTTI
 
Hanehalkı nihai tüketim harcamaları 2018'in üçüncü çeyreğinde geçen senenin aynı çeyreğine kıyasla zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 1,1 artarken, devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 7,5 yükseldi, gayrisafi sabit sermaye oluşumu da yüzde 3,8 azaldı.
 
Mal ve hizmet ihracatının, 2018’in üçüncü çeyreğinde 2017'nin aynı çeyreğine kıyasla zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 13,6 arttığı, ithalat ise yüzde 16,7 azaldığı kaydedildi.
 
İŞ GÜCÜ ÖDEMELERİNDE ARTIŞ
 
İş gücü ödemeleri üçüncü çeyrekte geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 19,4 ve net işletme artığı/karma gelir yüzde 22,2 oranında arttı.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol