kapat ikonu

Türk dizileri 300 milyon dolar kazandıracak

Türk dizileri 2015 yılında Türkiye’ye 250 milyon dolar kazandırdı. Sektör temsilcileri, dizi ihracatının 2016 yılında 300 milyon dolar kazandıracağını tahmin ediyor.

Türkiye dizi ihracatından 2015 yılında 250 milyon dolar kazandı. 2014 yılında dizi ihracatından 200 milyon dolar kazanan Türkiye bu yıl kazancını 250 milyona yükseltti.

Yabancı ülkelere satılan Türk dizileri kazandırmaya devam ediyor. Yurt dışında büyük bir izleyici kitlesi oluşturan Türk dizileri içinde en çok insan ilişkilerinin anlatıldığı diziler seviliyor. Yunanistan’dan Japonya’ya; Guatemala’dan Peru’ya kadar onlarca farklı ülkeye ihraç edilen Türk dizileri ülkeye para akışı sağlıyor.

70 diziden 15'i dışarıya satılıyor

Ülkede her yıl yaklaşık 70 tane dizi film üretildiğini, reytinglerin düşük olması nedeniyle sadece 30’unun sezona devam ettiğini ve sadece 15 tanesinin de yurt dışına satıldığını dile getiren Dizi ihracatçısı Calinos Holding'in Genel Müdürü Beşir Tatlı, dizi ihracatından geçen yıl 250 milyon dolarlık gelir elde edildiğini, bu rakamın 2016 için 300 milyon dolara çıkmasını beklediklerini kaydetti. Birçok sektör temsilcisi de Tatlı ile aynı fikri paylaşıyor. Sektör temsilcileri arasında Türkiye’nin dizi ihracatının 2016 yılında 300 milyon doları göreceği öngörülüyor.

Unutulmayan diziler yurt dışında da favori

‘Binbir Gece’, ‘Yaprak Dökümü’, Fatmagül’ün Suçu Ne?’ gibi diziler yıllardır Türkiye’ye milyon dolarlar kazandırmaya devam ediyor.

En çok insan ilişkileri satıyor

Dizi film sektörünün yaşadığı sıkıntılara da değinen Tatlı, Türkiye’de senaryo sıkıntısı çekildiğinin, yeni senaryo üretmek yerine yurt dışındaki dizilerin adaptasyon hakkını satın alıp yeniden uyarlamayı tercih edildiğinin altını çizdi. “Eskiden olduğu gibi orijinal aile ilişkileri ve insan ilişkileri senaryolarına yönelmemiz gerek. Adaptasyon senaryolarının Türk toplumunu ifade edebileceği düşünülemez” diyen Tatlı, yurt dışına en çok insan ilişkilerini konu edinen dizilerin satıldığını ifade etti.

Tatlı, aynı zamanda şunları da sözlerine ekledi, "Sektöre makro ölçüde baktığımızda Türk dizilerinin kendi içinden kaynaklanan problemlerinin dışında, dış etken olarak televizyon kanallarının mali problemlerinin büyük etken olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle son 2 yılda televizyon kanallarının arasındaki rekabet, reklam pastasının yetersizliği ve de büyük bedeller ödenerek yayınlanan dizilerin, denek yapısı ve seyirci alışkanlıklarının değişmesi sonucunda beklenen reytingleri alamamaları temel problemler olarak gösterilebilir."

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol