kapat ikonu

Türk çayı ve fındığı Paris'te tanıtıldı

Doğu Karadenizli ihracatçı firmalar, uluslararası gıda fuarı SIAL Paris'te Türk çayı ve fındığını tanıttı.

  • Sektörel
  • 29 Ekim 2018 17:41
  • Son Güncelleme: 29 Ekim 2018 17:50
DKİB, geçen hafta düzenlenen SIAL Partis’te hem fındığı hem de çayı tanıttı. Fuarın ardından yazılı açıklama yapan DKİB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Gürdoğan, fuarı 300 bin kişinin ziyaret ettiğini bildirdi. Burada alıcılarla da direk iletişim kurduklarına da değinen Gürdoğan, alıcıların birlik üyesi firmalara yönlendirildiğini açıkladı. Bu tarz organizasyonlara katılarak pazarlarını genişletmek istediğini aktaran Gürdoğan, temel hedeflerinin ihracatı artırmak olduğunu vurguladı. Sektörde yeni alıcı firmaların da çıkmasının önemine işaret eden Gürdoğan, bunlarla sıkı temas içerisinde olup kendilerini Trabzon’da da ağırlayacaklarını dile getirdi.
 
21-25 Ekim tarihlerinde düzenlenen Avrupa'nın önde gelen gıda fuarlarından SIAL Paris'e Türkiye'nin önemli gıda firmalarının katıldığını belirten Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğan, Doğu Karadeniz'e ait ürünlerin bölgedeki firmaların katılımıyla fuarda tanıtıldığını ifade etti. Gürdoğan, 300 bin kişinin ziyaret ettiği fuarda ithalatçılarla görüşmeler yapıldığını açıkladı.
 
ALICILAR BİRLİK ÜYESİ FİRMALARA YÖNLENDİRİLDİ
 
Tanıtılan ürünlerin başında fındık ve çayın geldiğine dikkati çeken Gürdoğan, fuarda yoğun olarak fındık alım talebinde bulunan alıcı firmaların, birlik üyesi fındık ihracatçısı firmalara yönlendirildiği belirtildi. İhracatın artması ve gelişmesinde çok önemli katkısı olan fuar organizasyonlarına birlik olarak katılım sağlayarak bölge firmaların alternatif pazarlara ve yeni pazarlara yönelmeleri konusuna ağırlık verdiklerini kaydeden Gürdoğan, temel hedeflerinin ihracatı artırmak olduğunu söyledi.
 
ÜLKELERDEKİ TÜKETİCİ ALIŞKANLIKLARINA UYGUN ÜRÜN YAPILMALI
 
Gürdoğan, son yıllarda dünya gıda pazarında önemli gelişmeler yaşandığına işaret ederek, Doğu Karadeniz bölgesinde faaliyet gösteren firmaların da bu trendleri dikkate alıp tüm ülkelerdeki tüketici alışkanlıklarına ve tercihlerine uygun ürün üretimi yapmasının önemli olduğunu vurguladı.
 
YOĞUN TALEP ÜMİTLENDİRİYOR
 
Firmaların, bu çalışmalar ile birlikte çok daha kolaylıkla ihracat şansı yakalayarak yurt dışı piyasalara açılım sağlayacaklarına inandığını söyleyen Gürdoğan, özellikle Trabzon'un tarımsal değeri olan fındık konusunda Avrupa ülkelerindeki alıcılardan gelen yoğun taleplerin kendilerini ümitlendirdiğini söyledi.
 
YENİ ALICI FİRMALARIN ORTAYA ÇIKMASI ÖNEMLİ
 
Gürdoğan, geleneksel alıcıların haricinde sektörde yeni yeni alıcı firmaların ortaya çıkması fındık ihracatı açısından önemli olduğuna değinerek, bu durumu DKİB üyesi fındık ihracatçısı firmalarla değerlendireceklerini ifade etti.
 
ALICILAR TRABZON’A DAVET EDİLECEK
 
Bu alıcılarla sıkı temas içerisinde olarak ve bu firmaları da alım heyeti kapsamında Trabzon'a davet edecekleri bilgisini de paylaşan Gürdoğan, ihracatçı firmalarla ayrıca görüşmeler de yapılacağını açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol