kapat ikonu

Türk Bankacılığına İran ve Katar'dan yoğun ilgi

BDDK (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu) Başkanı Mehmet Ali Akben katılım bankacılığının çok önemli bir sektör olduğunu ancak Türkiye’nin bu alanda yeterli düzeyde aktif olmadığını ifade etti.

  • Sektörel
  • 13 Nisan 2016 16:51
  • Son Güncelleme: 13 Nisan 2016 17:02
Katılım Bankacılığının payının Türkiye’de çok düşük düzeylerde olduğunu belirten Akben, Türkiye’nin bu alanda daha çok iş yapması gerektiğini söyledi.
 
Türk Bankacılığını yurt dışından çok fazla ilgi gördüğünü ifade eden Akben, özellikle Katar ve İran’dan yoğun talep olduğunu söyledi. Katar’ın Finansbank’ı alam sürecinin tamamlanmış olduğunu da anımsatan Akben,
 
“Fed’in beklenen faiz artırımını gerçekleştirememesi, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde bu tür yatırımları ve girişimleri, Türkiye’ye benzer ülkelere sermaye akımını kolaylaştırıyor. Türkiye’de istikrarlı bir yönetim ve düzen var. Türkiye, bankacılık alanında uluslararası Basel kriterlerini yerine getirmiş bir ülke. Biz geleceği daha iyi ve daha parlak görüyoruz" şeklinde konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultay’ında yapmış olduğu açıklamada bankalara faizleri düşürmeleri gerektiği ile ilgili bir çağrıda bulunmuştu. Tüketici kredilerinde bankaların faiz düşürmesi için rica etti. Vatandaşın rahatlıkla ödeyebileceği krediye ulaşmasını istediğin ide ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol