kapat ikonu

Türk aile şirketleri bu yıl cirolarını artırdı

Türkiye'deki aile şirketlerinin yüzde 70'inden fazlasının son bir yılda cirolarını artırmayı başardığı öğrenildi.

  • Şirketler
  • 08 Kasım 2018 10:15
  • Son Güncelleme: 08 Kasım 2018 10:29
Uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık şirketi KPMG'nin Avrupa Aile Şirketleri Barometresi 2018 sonuçlarında yer alan bilgilere göre, Türkiye'deki aile şirketlerinin yüzde 70'inden fazlasının son bir yılda cirolarını artırmayı başardığı belirtildi.
 
KPMG'nin Avrupa Aile Şirketleri Derneği (EFB) ile birlikte hazırladığı Avrupa Aile Şirketleri Barometresi'nin 7'nci araştırmasına 26 Avrupa ülkesinden 41’i Türk, bin 576 aile şirketi yöneticisi dâhil oldu.
 
TÜRKLER KAYGILI
 
Araştırmada, Avrupalı aile şirketlerinin büyük bölümünün önümüzdeki 12 aya güvenle baktığı anlaşılırken, Türk aile şirketlerinin dörtte birinden fazlasının gelecek yılla ilgili kaygıları olduğu bilgisi yer aldı.
 
Türkiye’den katılan aile şirketlerinin yüzde 71’i, geçen bir yıl içerisinde cirolarını genel anlamda yükselttikleri anlaşıldı. Cirosu artan aile şirketlerinin yüzde 60’ından fazlası yüzde 50’den az, yüzde 10’u ise yüzde 50’den fazla büyümeyi başarabildi.
 
ŞİRKETLERİN YÜZDE 37’Sİ ÇALIŞAN SAYILARINI ARTIRDI
 
Her 5 Türk aile şirketinden 3'ünün son bir yılda çalışan sayılarını aynı tuttukları veya personel azaltma kararı aldıkları aktarıldı. Çalışan sayısını artırma kararı alan şirketlerin oranının ise yüzde 37 olduğu ifade edildi. Türk aile şirketlerinin dörtte birinin, önümüzdeki bir yıllık dönemde finansman açısından öz sermayelerine güvendiği kayıtlara geçti. Öz sermayenin ardından banka finansmanı yüzde 20, endüstriyel anlaşmalar da yüzde 17’de kaldı.
 
ŞİRKETLERİN YÜZDE 44’Ü YURT DIŞI FAALİYETLERİNİ DEVAM ETTİRDİ
 
Türk aile şirketlerinin yüzde 44’ü, son bir yılda yurt dışı faaliyetlerini bir önceki yılla aynı oranda devam ettirdi. Türk yöneticilerin yüzde 38’i, önümüzdeki 2 yıllık dönemde şirketlerinin önceliklerini, karlılığı artırma, yüzde 19’u ihracat yapma ve yüzde 16’sı da daha inovatif olmak için çabalıyor.
 
TÜRK ŞİRKETLERİ HALKA AÇILMAYA SICAK BAKIYOR
 
Türk aile şirketlerinde ise yönetimi bir sonraki nesle devretme oranı yüzde 60 olarak belirlendi. Yaklaşık yüzde 70’i de aileden olmayan bir üst yöneticiye şirketlerini devretmeyi hedefliyor. Ayrıca
Türk aile şirketlerinin, halka açılmaya Avrupa’dakilerden daha sıcak baktığı vurgulandı.
 
AVRUPA İNOVASYONA ÖNEM VERİYOR
 
Avrupalı aile şirketlerinin büyük bölümü, geleceğe güvenle bakmalarına rağmen rekabet gücünü devam ettirip büyümeyi sürdürmek için yeni yetenekleri çekmeleri ve inovasyon faaliyetlerine hız vermelerine önem veriyor. Avrupalı aile şirketlerinin yüzde 54'ünün büyüme planları kapsamında yeni pazarlara açılmayı hedeflediği kaydedilirken, yaklaşık dörtte biri ise büyümeyi hızlandırmak için ürün yelpazelerini genişletmeyi ve çeşitlendirmeyi amaçlıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol