kapat ikonu

Turizmde teşvik sistemi hayata geçirildi

Kruvaziyer gemilerle ülkeye gelen A grubu turistler için devlet tarafından yeni teşvik sisteminin belirlenmesine karar verildi. Bunun üzerine 30 dolar teşvik verilecek.

  • Sektörel
  • 26 Eylül 2017 10:43
  • Son Güncelleme: 26 Eylül 2017 10:44
Kruvaziyer gemilerle ülkeye gelen A grubu turistler için devlet tarafından yeni teşvik sisteminin belirlenmesine karar verildi. Bunun üzerine 30 dolar teşvik verilecek.
 
Bakanlar Kurulu tarafından bir süredir turizm üzerinden yeni düzenlemelerin yapılması için görüşmeler devam ediyordu. Turizm sektöründe desteklerin devam etmesi ve bu süreçte sektörün hareketlilik kazanması için şimdiye kadar devlet tarafından çeşitli destekler verilmişti. Bu desteklerin ardından yeni bir çalışma daha yapıldı.
 
Bakanlar Kurulu tarafından verilen kararlara göre kruvaziyer hizmeti veren limanlar öncelikli olarak tespit edilecek. Sonrasında 31 Aralık 2017 tarihine kadar bu gemilerle birlikte ülkeye 750 ve daha fazla yolcu getirilmesi halinde A grubu seyahat eden yolcular için kişi başı 30 dolar destek verilmesine karar verildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu süreç içerisinde verilecek desteklerden yararlanmak adına iyi bir fırsat olduğu dile getirildi. Oluşturulan ödenekten masrafları karşılanması için gerekli miktar alınacak.
 

Destekler Nasıl Hesaplanacak?

 
Destek ödemelerinin o süreç içerisinde dolar takibi yapılarak Türk lirası karşılığı ile yapılmasına karar verildi. Ancak denetimlerle yanıltıcı bilgi vererek sistemden yararlanmak isteyenlerin tespit edilmesi halinde hem gerekli cezai işlemler uygulanacak hem de bu süreçte ödenen paranın geri alınması sağlanacak. bir daha aynı acentelerin destek ve teşvik sistemlerinden yararlanmaları engellenecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol