kapat ikonu

Turizmde 35,2 milyar dolar hedefi

2018 sonunda 39,2 milyon yabancı turist, 32,3 milyar dolar turizm geliri hedefleniyor.

2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda Türkiye, 2018 senesini 39,2 milyon yabancı turist ve 32,3 milyar dolar turizm geliri ile tamamlamayı hedefliyor.
 
2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda Türkiye'de 2018 yılı sonu itibarıyla 39,2 milyon yabancı turist, 32,3 milyar dolar turizm geliri hedeflenirken, bunun önümüzdeki sene için 41,5 milyon yabancı turist ve 35,2 milyar dolar turizm gelirine ulaşacağı düşünülüyor.
 
2019 YILI CUMHURBAŞKANLIĞI YILLIK PROGRAMI RESMÎ GAZETE'DE YAYIMLANDI
 
Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan programın "Turizm" başlığında dünya turizm sektöründe son gelişmeler ve Türkiye turizminin geldiği noktaya ilişkin detaylar yer aldı. Geçen yıl toparlanma dönemine giren Türkiye turizminde ülkeye gelen ziyaretçi sayısının bir önceki yıla göre yüzde 24,1 yükselerek 37,6 milyona ulaştığı kaydedilirken, turizm gelirinin de yüzde 19 yükselerek 26,3 milyar dolara kadar dayandığı anımsatıldı. Programda, bu yıl sonu itibarıyla Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısının 39,2 milyon kişi, turizm gelirinin de 32,3 milyar dolar olarak gerçekleşmesinin öngörüldüğü kayıtlarda yer aldı.
 
TURİZMİN ULUSLARARASI BİR MARKA HÂLİNE GELMESİ AMACI
 
Türkiye'nin turizmde nitelikli iş gücü, tesis ve hizmet kalitesiyle uluslararası bir marka hâline gelmesi, turizm ürün ve hizmetlerinin arttırılması ve iyileştirilmesi, turizm değer zincirinin her bileşeninde kalitenin artırılması ve sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde ekonomiye daha fazla katkıda bulunan bir sektör haline gelinmesi söz konusu programda temel amaç olarak ifade ediliyor.
 
35,2 MİLYAR DOLAR TURİZM GELİRİ
 
Sektörde, doğal ve kültürel değerlerde koruma-kullanma dengesi gözetilerek sürdürülebilir bir büyümenin gerçekleştirilmesi ve turizm gelirinin artırılmasının hedeflendiğin altı çizilirken, önümüzdeki yıl Türkiye’ye gelecek yabancı ziyaretçi sayısının 41,5 milyon kişi, turizm gelirinin 35,2 milyar dolar olarak gerçekleşeceğinin tahmin edildiği vurgulandı.
 
ALTERNATİF TURİZM TÜRLERİNE DESTEK VERİLECEK
 
Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda turizmle ilgili yeni dönemde sağlık turizmi başta olmak üzere, kongre, kruvaziyer, kış, kültür ve golf turizmine ilişkin altyapı eksikliklerinin tamamlanıp pazarın çeşitlendirilmesinin sağlanacağı ve alternatif turizm türlerinin gelişiminin de destekleneceği kaydedildi.
 
Turizm sektöründe dönüşümü sağlayacak, sezon süresini ve kişi başına harcamayı artırmayı hedefleyen ‘’Turizm Ana Planı’’nın hazırlanması için ön çalışmaların da başlayacağı bildirildi.
 
Yeni kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgelerinin ilan edileceği, muhtemel krizlerin turizm sektöründeki etkisini azaltmak için sektöre özgü risk ve kriz yönetiminin de geliştirileceği belirtildi.
 
Ayrıca sağlık turizminde örnek teşkil etmek üzere üç termal turizm merkezinde planlama ve altyapı çalışmalarının da tamamlanacağı aktarıldı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol