kapat ikonu

Turizmde 2019 yılında rekor bekleniyor

Antalya Valisi Karaloğlu, 2019 yılında turizmde yeni rekorların yaşanacağı bir sene olmasının beklendiğini dile getirerek, Antalya turizminin bu sene yüzde 20-25 bandında büyüyeceğini öne sürdü.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 2018 senesini turizmde rekorlarla kapattıklarını ve 2016’daki büyük kırılmanın ardından art arda iki yıl önemli gelişmeler sağladıklarını kaydederek, 2018’in bütün zamanların en iyi sezonu olarak kapatıldığını bildirdi. 2019 yılına da büyük umutlarla ve heyecanlarla girildiğini ifade eden Karaloğlu, 2019 yılının, 2018 yılının da üzerine yeni rekorların yaşanacağı bir sene olmasını beklediklerini ve hedeflediklerini belirterek, geçen sene Antalya'da turizmin yüzde 30 büyüdüğüne dikkati çekti.
 
Antalya turizmi bu sene yüzde 20-25 civarında büyüyecek
 
Karaloğlu, Antalya turizminin bu sene yüzde 20-25 civarında büyümesinin beklendiğini kaydederek, turizm sektörü temsilcileriyle yapılan istişarelerden bu sonucun çıktığını anlattı. Bunun sağlanması durumunda 16 milyonun üzerinde bir yabancı turistin hep birlikte ağırlanmış olacağını ileri süren Karaloğlu, gelen insanların mutlu bir biçimde bu kentten ayrılmalarını sağlayabilmek için iş birliğine ihtiyaç olunduğunu vurgulayarak, bu kenti yöneten ve burada yaşayan herkesin buna sahip çıkması gerektiğini söyledi. Karaloğlu, bu sene turizm sezonuna 2018 yılından daha iyi hazırlanılması gerektiğini aktararak, Antalya'da yaşayan ve görevi ne olursa olsun herkesin bu şehrin bir turizm kenti olduğunu ve yaptığı her işin turizme etki yaptığını bilmesi ve ona göre kendisini hazırlaması gerektiğini anlattı. Karaloğlu, şehirde yaşayan herkesin turizmin bir parçası, aktörü hâline getirilememesi durumunda başarılı olunamayacağının altını çizdi.
 
70 milyon turist ve 70 milyar dolar hedefi
 
Karaloğlu, Türkiye'nin 2023 yılı turizm hedefinin kısa bir zaman evvel 50 milyon turist 50 milyar dolar gelirden, 70 milyon turist 70 milyar dolar gelire artırıldığını anımsatarak, bu güncellemenin turizm sektörüne olan inançtan ötürü kaynaklandığını bildirdi. Yeni turizm hedeflerine en büyük katkıyı koyacak kentin Antalya olduğunu öne süren Karaloğlu, geçen sene Antalya'da "Perge Yılı" ilan ettiklerini, bu senenin de "Aspendos Yılı" olarak belirlendiğini vurgulayarak, tüm kurumsal hazırlıkların buna göre yapıldığını açıkladı.
 
Aspendos ile ilgili hedefler gerçekleştirilecek
 
Karaloğlu, Aspendos'un Türkiye gündeminde de yer alması, ülkenin ve Antalya'nın çok önemli bir değeri olduğunun anımsatılması amaçlı faaliyetler gerçekleşeceğini kaydederek, 2019 yılı sonu itibarıyla Aspendos'la ilgili hedefleri gerçekleştirmeyi planladıklarını vurguladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol