kapat ikonu

Turizmcilerin Beklentisi 35 milyar Doların Üzerinde!

Yaz sezonunun yavaş yavaş başlaması ile birlikte bu yıl 35 milyar doların üzerinde bir döviz girdisinin beklendiği ortaya çıktı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği tarafından yeni bir değerlendirme yapıldı. Birlik Başkanı olan Firuz Bağlıkaya bu konudaki fikirlerini dile getirdi. Bu yıl turizm sektöründen son derece umutlu olduklarını belirtirken aynı zamanda gelecek turist sayısının da rekor seviyede olacağı tahmin ediliyor. Sektörde 35 milyar doların üzerinde bir döviz girdisine ulaşma hedefleri olduğu ifade edildi. ancak bu girdileri artırmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak için üst segmentlerdeki turist hedeflerinin artırılması planlanıyor.
 
2018 yılı değerlendirmesi yapıldığı zaman o yıl için beklentilerin üzerine çıkıldığı ve bu sebepten dolayı rekor kırıldığı belirlendi. 2019 yılında da bir önceki yılın üzerine çıkılarak yeni bir rekorun kırılması bekleniyor. Rekor için beklentiler şimdilik 35 milyar dolarlık döviz girdisine kilitlendi.
 
50 milyon turist bekleniyor
 
2019 yılı için yapılacak çalışmalar da değerlendirildi. Buna göre yılın sadece ilk iki aylık öneminde yüzde 7.4 oranında bir artış yaşandığı ifade edildi. Sezon olmamasına rağmen gerçekleşen bu artışın sezonla birlikte rekor seviyeye ulaşması bekleniyor.
 
Bu yıl turizmde ülkeye gelen turist sayısının 50 milyon olması bekleniyor. Farklı segmentlerde bulunan turistleri hedef alarak döviz girdisinin artırılması planlananlar arasında yer alıyor. Bununla birlikte sadece deniz turizmi değil sağlık turizmi, golf turizmi, spor turizmi, inanç turizmi gibi diğer kollarında ön plana çıkarılması için çalışmaların devam ettiği belirtildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol