kapat ikonu

Turizm Türkiye'nin petrolü gibidir

Turizmin Türkiye'nin petrolü gibi olduğunun altını çizen DenizBank Genel Müdürü Ateş, bu sektöre en çok destek veren banka olduklarını bildirdi.

  • Sektörel
  • 04 Aralık 2018 10:29
  • Son Güncelleme: 04 Aralık 2018 10:32
Turizmin, Türkiye'nin petrolü olduğu benzetmesinde bulunan DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, turizmin her yıl 30 milyar dolar getiren, 50’den fazla sektöre doğrudan artı değer katan bir sektör olduğunu anlattı.
 
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği'nce (AKTOB) Antalya'da gerçekleştirilen, 8. Uluslararası Resort Turizm Kongresi için Antalya'ya gelen Ateş, ekonomi gündemi ve bankacılık sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
ÖZELLİKLİ VE ÖNCELİKLİ SEKTÖRLER ARASINDA TURİZM DE GELİYOR
 
Ateş, DenizBank'ın özellikli ve öncelikli sektörleri arasında gemicilik, tarım, eğitim, sağlık, altyapı ve enerji ile birlikte turizmin de bulunduğunu aktararak, Türkiye'nin bankacılık sektörünün toplam 17,5 milyar dolar civarındaki turizm kredisinden 3 milyar doların üzerinde bir pazar payı elde ettiklerini ve Türkiye'de turizmi en fazla finanse eden banka konumuna olduklarını vurguladı.
 
TURİZMİN GÜÇLENMESİ İÇİN ÇABA SARFEDİLİYOR
 
5 yıldızlı oteller ve birinci sınıf tatil köylerinin yanı sıra pansiyondan hava yolu şirketlerine, tur operatörlerinden işletmecilere ve yatırımcılara kadar, yenileme, yeniden yapma işlemlerine uzanan bir zinciri finanse etmek istediklerini dile getiren Ateş, turizmin bir ekosistem olduğunu ve sistemin, en zayıf halkası kadar güçlü olduğunu her halkanın güçlü olması için çaba sarf ettiklerini kaydetti.
 
FAİZLER VE KUR İSTİKRAR KAZANDI
 
Ateş, Türkiye'nin oldukça hareketli bir yaz geçirdiğini belirterek, özellikle ağustos ayı ortasında finansal boyutu çok inişli çıkışlı bir dönemin yaşandığını anımsattı. Şimdi bunun dengelenme sürecinde bulunulduğunu ifade eden Ateş, daha istikrarlı bir döneme doğru gidildiğini öne sürdü. Gerek faizler gerek kurun nispeten daha istikrar kazandığını hatırlatan Ateş, önümüzdeki dönemde daha da iyileşerek devam edeceğini savundu.
 
İÇ VE DIŞ TALEBİN DENGELENECEĞİ BİR EKONOMİK MODELE GİDİLMESİ GEREK
 
Kamu, bankacılık ve hane halkı dışında özel sektörün net açık pozisyonu 210 milyar doların üzerinde olması sebebiyle kurdaki dalgalanmadan kısmen etkilendiğine dikkati çeken Ateş, bunun giderilmesi için, iç ve dış talebin dengeleneceği bir ekonomik modele gidilmesinin doğru olacağını bildirdi.
 
TURİZM, TÜRKİYE’NİN PETROLÜ GİBİDİR
 
Ateş, iç talebin dış taleple dengeli hâle gelmesi durumunda Türkiye'nin önünün son derece açık ve parlak olduğunu ileri sürerek, turizmin Türkiye'nin petrolü gibi olduğunu yineledi. Turizmin her sene 30 milyar, ancak potansiyel olarak 60-70 milyar dolar gelir getirebileceğini kaydeden Ateş, turizmin 50'den fazla sektöre doğrudan artı değer yaratacak bir sektör olduğuna işaret etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol