kapat ikonu

Turizm sektörü nereye gidiyor?

Türkiye turizm faaliyetlerinde ciddi oranda gerilemeye başladı. 2016 yaz mevsimi için Türkiye’ye yapılan rezervasyonlar yüzde 40 oranında düşüş yaşadı.

Geçtiğimiz yıllara kıyasla turizm faaliyetlerinde yüzde 40 oranında gerileme yaşayan Türkiye, hem Rusya’nın siyasi kriz ardından koyduğu turizm ambargolarından hem de Doğu Anadolu Bölgesi’nde meydana gelen terör olayları nedeniyle kan kaybediyor.
 
Doğu Anadolu Bölgesi Van Gölü ve Havzası’nda durma noktasına gelen turistik faaliyetler birçok işletmeyi iflasın eşiğine getirdi. Hem bölgedeki terör olayları hem de dış basında güvenliksiz bölge olarak lanse edilmesi Irak ve İran gibi sınır komşularımızın dahi turistik faaliyetler için Türkiye ziyaretlerini engellemeye başladı.
 
Yaz turizmi için de Türkiye’yi en çok tercih eden Rus turistlere Rusya Devleti ambargo koydu. Turizm acentelerine Türk ortağı bile varsa paket satışına izin vermeyen Rusya, vatandaşlarına Türkiye’yi gelmeyi yasakladı. En çok Rus turist alan Türkiye yaşanan uçak krizinin ardından koyulan turizm ambargosu nedeniyle büyük bir düşüş yaşadı.
 
Tüm bunların ardından Avrupa genelinde etkinliklerini sürdüren turizm şirketi TUI Group, 2016 yazı için Türkiye rezervasyonlarında yüzde 40 oranında bir düşüş yaşanmış olduğunu ifade etti.
 
TUI Group, 2015-2016 mali yılının ilk çeyrek sonuçlarıyla birlikte yaptığı değerlendirmede, Türkiye'ye rezervasyonlarda meydana gelen düşüşe, entegre iş modeli ve sahip olduğu hoteller yoluyla çabuk şekilde yanıt verebildiğini ve müşterilere alternatif merkezler vaadettiklerini de belirtti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol