kapat ikonu

Turizm Gelirlerinin Artırılması Planlanıyor

2023 turizm hedefleri büyütülürken bu süreçte yapılacak çalışmalara da yer verildi. Genel olarak gastronomi ve inanç turizmi üzerinde yeni çalışmalar yapılacak.

2023 hedefleri konusunda çalışmalar devam ederken turizm sektöründe nasıl bir iyileşmenin gerçekleştirilebileceği konusunda tartışmalar devam ediyor. Bu konuda son zamanlarda üzerinde çalışmaların yapıldığı turizm planı hayata geçirilecek. 2023 yılında 70 milyon turistin ve 70 milyar dolarlık bir gelirin öngörülmesi yapılacak çalışmaları bir kez daha hayata geçirdi.
 
Turizm Bakanlığı 2023 yılına son derece sıkı bir şekilde hazırlandığını açıkladı. Hedefe ulaşmak için şimdiden Turizm Ana Planı hazırlanıyor. Bu planla birlikte şimdilerde belirlenen turizm gelirlerinin ilerleyen dönemlerde yüzde 50 oranında artırılmasının planlandığı öğrenildi. Türkiye uzun zamandır dış güçler tarafından ekonomik saldırılara maruz kalıyordu. Bu ekonomik saldırılar pek çok hedefin sekteye uğramasına neden oldu. Ancak turizm sektöründe yaşanan yavaşlamanın sona ermesi ve yeniden hareketliliğin sağlanması ile birlikte belirlenen hedeflerin giderek büyüdüğü ortaya çıktı.
 
İnanç ve Gastronomi Turizmi Ön Plana Çıktı
 
70 milyar dolarlık turizm hedefinin ortaya atılmasının ardından nitelikli turiste ve nitelikli turizme ihtiyaç duyulduğu öğrenildi. Bunun ardından yeni bir hedefleme sistemi oluşturuldu. Plandan bazı detaylar paylaşıldı. Bu detaylar çerçevesinde sezon sürelerinin uzatılması ve kişi başı harcama miktarlarının artırılması da amaçlananlar arasında yer alıyor. Deniz turizminin yanı sıra gastronomi turizminin ve inanç turizminin ön plana çıkarılması amaçlanıyor. Böylece yeni inanç noktaları ve gastronomik fikirlerin oluşturulması için planlamalar yeni tabloda ortaya çıkacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol