kapat ikonu

Turizm geliri 22 milyar doları aştı

Türkiye’nin turizm geliri ocak-ağustos döneminde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 13 artarak 22,91 milyon dolara ulaştı.

Bu yıl başarıdan başarıya koşan turizm sektörü, 2018'i 40 milyonun üzerinde turist sayısına ulaşarak rekorla kapatmayı hedefliyor.
 
Rusya ile yaşanan krizin ardından büyük sıkıntılar yaşayan ancak bu dönemleri geride bırakan sektör, bu yıl altın dönemini yaşıyor. Turizm sektörü 2018’in 40 milyonun üzerinde turist sayısına ulaşarak rekorla kapatmayı hedefliyor.
 
2019’A YEPYENİ BİR POLİTİKAYLA HAZIRLANIYOR
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) istatistikleri ile Bakanlığın gelecek dönem hayata geçirmeyi hedeflediği çalışmalardan derlenen bilgilere göre, bu sene birçok önemli başarıya imza atan turizm sektörünün 2019'da da yepyeni bir yapı ve politikayla dünya ligine çıkması bekleniyor.
 
TURİZM SEKTÖRÜ 2018’DE ‘’ALTIN’’ DÖNEMİNİ YAŞADI
 
2016'da Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından zor günler yaşayan ve bu dönemlerin ardından toparlanma süreci olan 2017'yi bir önceki yıla göre yüzde 28’lik artışla 32 milyon 410 bin 34 yabancı ziyaretçi ve yüzde 19’luk artışla 26,3 milyar dolar turizm geliriyle kapatan turizm sektörü, 2018'de adeta "altın" dönemini yaşamış oldu.
 
TÜRKİYE BÜTÜN ZAMANLARIN REKORUNU KIRDI
 
Turizmdeki hızlı yükseliş trendi yılın ilk ayları itibarıyla kendini hissettirirken, bakanlık tarafından Emniyet Genel Müdürlüğünden iletilen sınır giriş-çıkış istatistikleri kapsamında her ay açıklanan verilere göre, Türkiye’nin yılın ilk çeyreğinde bütün yılların rekorunu kırarak yüzde 34,88’lik artışla 5 milyon 128 bin 406 yabancı ziyaretçiyi misafir ettiği öğrenildi.
 
OTEL VE KONAKLAMA TESİSLERİNDE GECELEME ORANI ARTTI
 
Söz konusu dönemde en çok ziyaretçi İran, Gürcistan, Almanya, Bulgaristan ve Rusya'dan ağırlayan Türkiye’de otel ve konaklama tesislerinde geceleme oranı da yüzde 22’lik artış yaşandı. Özellikle yaz döneminde turizm bölgelerindeki otellerin yüzde 100 doluluk oranlarına ulaştığı vurgulandı.
 
16 MİLYON YABANCI ZİYARETÇİ MİSAFİR EDİLDİ
 
Türkiye'nin ilk 6 aydaki turizm gelirleri bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 31’lik artışla yaklaşık 11,5 milyar dolar olarak gerçekleşirken, bu dönemde bir önceki yılın aynı dönemine nazaran yüzde 30,4'lük rekor artışla 16 milyon yabancı ziyaretçinin misafir edildiği kaydedildi.
 
TURİZM GELİRİ 23 MİLYAR DOLARA DAYANDI
 
9 aylık dönem değerlendirildiğinde yılın 3. çeyreğinde Türkiye, 32 milyon yabancı ziyaretçiyi ağırlarken, geçen senenin aynı dönemine göre yabancı turist sayısında yüzde 22,08 oranında bir artış yaşandı. Turizm gelirleri ocak-eylül döneminde geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 13 artarak 22,97 milyar dolara kadar dayandı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol