kapat ikonu

Turistleri kandırmaya çalışanlar denetleniyorlar!

Son dönemlerde turistler tarafından kandırıldıkları ve mağdur edildikleri yönünde yapılan şikayetlerin giderek arttığı belirlenince konu hakkında çeşitli denetimler yapılmaya başlandı.

Son dönemlerde turistler tarafından kandırıldıkları ve mağdur edildikleri yönünde yapılan şikayetlerin giderek arttığı belirlenince konu hakkında çeşitli denetimler yapılmaya başlandı.
 
İstanbul'da turistleri maddi ve manevi yönden mağdur eden pek çok işletmenin ve acentenin olduğu tespit edilmişti. Bu konuda yapılan şikayetlerin giderek artmasının ardından İstanbul Kültür ve Turizm Bakanlığının harekete geçtiği öğrenildi. Harekete geçen kurumun denetimleri sıklaştırmak adına bir ekip oluşturduğu öğrenildi. Turistlerden anlamadıkları için fazla para almaya çalışan, hanutçuluk yapan ve çeşitli durumlarda mağdur eden işletmelerin tespit edilmesi için hummalı bir çalışma başlatıldı.
 
İstanbul özellikle yılın her dönemi binlerce turiste ev sahipliği yapan metropol bir şehir olarak biliniyor. Bu süreç içerisinde gelen turistlerin durumundan yararlanmak isteyen bazı kötü niyetli rehberler, acenteler ve işletmeler olduğu tespit edildi. Şikayetler doğrultusunda özel bir ekip kuruldu. Bu süreçte turistleri dolandırmaya çalışan işletmeler tespit edildi. Şimdiye kadar tespit edilen pek çok işletmeye cezai işlem uygulandığı ve bazı işletmelerin ise belirli bir süre zarfında kapatıldığı açıklandı.
 
Bazı işletmelerin kapı önlerinde durarak zorla turistleri içeriye sokmaya başladığı yasak olmasına rağmen yapılan hanutçuluk sistemini kullandıkları öğrenilmişti. Bu şekilde hizmet vererek turistlerin huzurunu bozan işletmeler kapatıldı. Adından kaçak acente ve kaçak rehberlik hizmeti verilerek pek çok kayıtlı acente ve rehberin önüne geçen kişilerin tespit edilerek cezalandırıldığı belirlendi. Bu sayede turizm sektörüne darbe vuran tüm olumsuzlukların ortadan kaldırılması planlanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol