kapat ikonu

Turistlere Bunu Yapanlar Yandı!

Yaz sezonu ve dolayısıyla turizm sezonu açılırken Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yeni kanun tasarısı üzerinde çalışma yapılıyor. Turistleri kandırmaya çalışanlara caydırıcı cezalar geliyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yapılan açıklamalar sonrasında birtakım düzenlemelerin getirildiği ve yaz sezonunda hayata geçirilmesinin planlandığı öğrenildi. Düzenleme sadece turizm sektörü temsilcilerini değil aynı zamanda ülkemize gelen yabancı turistlerin haklarını koruma altına almak için de kullanılacak. Böylece son yıllarda sık sık gündeme gelen turist dolandırıcılığı yeni sistemle birlikte tarihe karışmış olacak.
 
Kanun güncellemesine ilişkin çalışmaların yaklaşık olarak 5 aydır devam ettiği öğrenildi. Bir süredir çalışmanın ana hatları hazırlanmıştı. Sivil toplum kuruluşları ile seyahat acenteleri ile Nisan ya da mayıs ayında yapılması planlanan toplantının ardından detayların görüşülmesi ve ardından kanunun tasarısının hayata geçirilmesi planlananlar arasında yer alıyor
 
Kandıranlara Caydırıcı Cezalar Geliyor
 
Turistlerin kandırılması, dolandırılması ve mağdur edilmesi yönündeki çeşitli şikayetlerin son yıllarda sık sık gündeme gelmesi sektöre de büyük bir güvensizliğin oluşmasına zemin hazırladı.
 
Yeni düzenlemelerin ardından turistlerin ve seyahat acentelerinin mağdur olmasına sebep olan her türlü kaçak faaliyet ve yasak işlemler caydırıcı cezalarla birlikte yeniden değerlendirilecek. Kaçak tatil satışları da yeni düzenleme içerisinde yer alıyor. Turist transferleri de yetkililer tarafından incelemeye alınacak.
 
İnsan hayatının ön planda tutulduğu bu süreç içerisinde okul turları da ele alınacak. Yaşanan kazalardan yola çıkılarak güvenlik önlemlerinin artırılması planlanıyor. Gelen turistlerin kandırılması, daha yüksek fiyatlardan hizmet alınması ve çeşitli şekillerde dolandırılmalarına karşılık olarak caydırıcı cezalarla güvenilirliğin yeniden yükseltilmesi planlanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol