kapat ikonu

Turist sayısı arttı, otelciler 'peşin satışa' yöneldi

Marmaris’teki otellerin, Avrupalı turist sayısındaki artış sebebiyle oda satışlarında vade yerine peşin çalışmaya başladığı öğrenildi.

  • Sektörel
  • 26 Aralık 2018 13:24
  • Son Güncelleme: 26 Aralık 2018 13:29
Avrupalı turist sayısındaki artıştan dolayı Muğla'nın Marmaris ilçesinde bulunan otellerin, oda satışlarında vade yerine peşin çalışmaya başladığı açıklandı.
 
KONAKLAMA ÜCRETİNİ PEŞİN ALAMAYAN OTELCİLER SIKINTI YAŞIYOR
 
Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, gazetecilerie önemli açıklamalarda bulundu. Bülbüloğlu, konaklama hizmetinin karşılığını peşin alamayan otelcilerin çok sıkıntı yaşadığını öne sürdü.
 
TURİZİMCİLER SIKINTILI DÖNEMLERDE ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYDU
 
Bülbüloğlu, Avrupa'dan gelen turist sayısındaki artıştan dolayı otelcilerin oda bedellerini peşin almaya başladığını ifade ederek, kitle turizmi yapılan bir yerde doğal olanın paranın peşin ödenmesi olduğunu savundu. Otelcinin parayı peşin alamadığında canının çok yandığını dile getiren Bülbüloğlu, turizmin zor olduğu günlerde otelciler taşın altına elini koyduğunu ve vadeli çalıştığını anımsatarak, turizmdeki artışla beraber rezervasyon yerine odanın peşin satılmasının doğal olduğunu vurguladı. Bülbüloğlu, vade olmaksızın peşin çalışmasının doğal karşılanması gerektiğini belirterek, otelci açısından olması gerekenin olmaya başladığını söyledi.
 
İŞLETMELER REZERVASYON YERİNE ODAYI PEŞİN SATMAYA YÖNELDİ
 
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölge Temsil Kurulu Başkanı Suat Esin, Avrupa pazarındaki artışla beraber konaklama bedellerinin yükseldiğini bildirerek, işletmelerin rezervasyon almayıp odayı peşin satmaya yöneldiğini duyurdu.
 
OTELCİLER İLE ACENTELER ARASINDAKİ ROLLER DEĞİŞTİ
 
Esin, turizmdeki hareketliliğin rolleri değiştirdiğine işaret ederek, eskiden acentecilerin otelcilere oda ve fiyat konusunda istediğini yaptırdığını, şimdi ise işlerin tersine döndüğünü ifade etti. Otelcinin istediği oda ve fiyatı acentelere verdiğini anlatan Esin, otelcilerin artık birçok acenteden peşin istediğini kaydederek, bunda özellikle Avrupa pazarındaki satışların önemli bir etken oluşturduğunu savundu.
 
OTELLER ODAYI DİREK SATIYOR
 
TÜRSAB Marmaris Bölge Temsil Kurulu Üyesi ve İbu Acente Müdürü Özhan Berkoğulları ise otellerin birkaç acente dışında rezervasyon yapmadığı bilgisini paylaşarak, direkt odayı sattığını açıkladı. Hiçbir şekilde rezervasyon yapılmadığını ve odanın peşin alındığını ifade eden Berkoğulları, otellerin garanti satışa yöneldiğine işaret ederek, Avrupalı turistlerin uzun vadeli ve yüksek sezonda geldiği için Orta Doğu ile çalışan acentelerin oda bulmakta zorlandığını, bunun için otel kiralamaya yöneldiklerini aktardı.
 
Marmaris bölgesinde beş yıldızlı bir otelin müdürü Fahri Tan, turist sayısındaki artışın konaklama sektörünü normal şartlarına getirdiğini anımsatarak, otelcilerin müşteri sıkıntısı olduğu dönemlerde peşin ödemeyi askıya aldığını ve otelini doldurmak, zarar ihtimalini ortadan kaldırmak adına vadeli satışların yapıldığını vurguladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol