kapat ikonu

TÜPRAŞ'tan ilk 9 ayda 1 milyar 973 milyon lira kâr

Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ, bu yılın ilk 9 ayında 1 milyar 973 milyon lira net kâr elde etti.

  • Şirketler
  • 08 Kasım 2018 09:06
  • Son Güncelleme: 08 Kasım 2018 09:19
Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ) Kurumsal İletişim Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, planlı bakımların büyük ölçüde tamamlanarak üçüncü çeyrekte tam kapasite üretim gerçekleştirildiği bilgisi paylaşıldı.
 
TÜPRAŞ’ın, bu yılın ilk 9 ayında yurt içi motorin ve jet satışları geçen yıla göre yüzde 7 artışla, Türkiye’nin akaryakıt talebini karşılamayı sürdürdüğü belirtildi.
 
YILIN İLK 9 AYI 83,7 DOLAR/VARİL SEVİYESİNDE TAMAMLANDI
 
Temmuzda 76,7 dolar/varil seviyesinden başlayan ham petrol fiyatının, yükselen jeopolitik riskler ve arz problemleri sebebiyle bu yılı üçüncü çeyrekte yüzde 9 artışla yılın ilk 9 ayını 83,7 dolar/varil seviyesinde tamamladığı, ilk 9 ayda ortalama ham petrol fiyatının 72,1 dolar/varil olduğu vurgulandı.
 
TÜRKİYE PAZARINDA BÜYÜME
 
2018’in ilk 9 ayında küresel ekonomik büyüme, hava trafiği talep büyümesi ve altyapı yatırımlarının etkisi ile desteklenen dizel ve jet yakıtı marjlarının geçen yılın üzerinde gerçekleştiğine işaret edildi. Benzin ve fuel oil marjları ise geçen yılın altında performans gösterdiği bildirildi. Türkiye pazarında ise yılın ilk sekiz ayında dizel tüketiminde yüzde 8 büyüme, jet yakıtı tüketiminde ise yüzde 12,3 büyüme kaydedildi.
 
TOPLAM SATIŞ MİKTARI 8,7 MİLYON TONA ULAŞTI
 
TÜPRAŞ'ın, bu yılın üçüncü çeyreğinde tam kapasite üretim gerçekleştirerek Türkiye talebini karşılamayı devam ettiği aktarıldı. Şirketin yurt içi satış miktarı 7,7 milyon ton olarak bildirilirken, toplam satış miktarının ise 8,7 milyon tona ulaştığı aktarıldı. İlk 9 aylık toplam satış miktarı ise 22,3 milyon ton olarak duyuruldu.
 
3. ÇEYREK HASILATI YÜZDE 110,9 ARTTI
 
TÜPRAŞ 2018 yılı 3. çeyrek satış hasılatı, bir önceki senenin aynı dönemine göre ham petrol fiyatındaki ortalama yüzde 44 artışla ve kurdaki ortalama yüzde 60’lık yükselişin de etkisiyle birlikte yüzde 110,9 artarak 30,2 milyar Türk lirasına, net kâr ise yüzde 45 azalışla 551 milyon Türk lirası seviyesinde gerçekleşti. Bu kapsamda, ilk 9 ay net kârın 1 milyar 973 milyon Türk lirası olduğu, 2018’in ilk 9 ayında rafinaj için toplam 97 milyon dolar yatırım harcaması yapıldığı kayıtlarda yer aldı.
 
TÜPRAŞ TÜRKİYE’YE KATMA DEĞER OLUŞTURMAYI SÜRDÜRECEK
 
Kurumsal risk politikaları bakımından TÜPRAŞ’ın güçlü finansman politikaları, etkin döviz pozisyonu yönetimi ve erken uzun vadeli borçlanmalarla yönetilen bilançonun uzun vadede borçlanma ihtiyacının olmadığı bilgisi yer aldı. Önümüzdeki dönemde de TÜPRAŞ’ın operasyonları destekleyecek şekilde güçlü bilançonun devamlılığının esas olacağı belirtildi. TÜPRAŞ’ın, artan küresel rekabet gücüyle, operasyonel ve finansal hedeflerini gerçekleştirerek, hissedarları, iş ortakları ve Türkiye için katma değer oluşturmaya sürdüreceği vurgulandı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol