kapat ikonu

Tüpraş'tan 2018 yılında 3,7 milyar Türk lirası kâr

Türkiye'nin lider sanayi kuruluşları arasında bulunan Tüpraş, 2018’de 3,7 milyar Türk lirası net kâr elde etti.

Türkiye'nin lider sanayi kuruluşları arasında yer alan Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (Tüpraş) tarafından 2018 son çeyrek finansal sonuçları paylaşıldı.
 
Tüpraş, 2018’de üretim faaliyetlerini güçlü bilançosu ve etkin finansal risk yönetimi politikaları kapsamında, yurt içi motorin ve jet yakıtı satışlarını bir önceki seneye kıyasla ortalama yüzde 5,9 yükselterek, Türkiye'nin artan akaryakıt ihtiyacını karşılamaya devam etti.
 
Yurt içi motorin ve jet yakıtı satışları yüzde 5,9 yükseldi
 
Geçen senenin dördüncü çeyreğinde tam kapasite üretime imza atan Tüpraş'ın yurt içi satış miktarı 6,1 milyon tona, toplam satış miktarı ise 7,6 milyon tona kadar ulaşırken, şirketin yurt içi motorin ve jet yakıtı satışlarının bir önceki seneye nazaran ortalama yüzde 5,9 oranda yükselttiği öğrenildi.
 
Özelleştirmeler sonrası yatırımlar 6,5 milyar doları geçti
 
Tüpraş'ın 2018’in dördüncü çeyrek satış hasılatında, bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla ham petrol fiyatındaki ortalama yüzde 10’luk artış ve kurdaki ortalama yüzde 45'lik yükselişin de etkisiyle 24,8 milyar Türk lirası olurken, senenin tamamında 88,5 milyar Türk lirası seviyesinde gerçekleştiği vurgulandı. 2018’de toplam 199 milyon dolar yatırım harcaması yapılırken, özelleştirmenin ardından gerçekleşen yatırımlar da 6 milyar doları rafinajda olmak suretiyle toplamda 6,5 milyar doları geçti.
 
Türkiye’nin akaryakıt ihtiyacını karşılanmasındaki sorumluluk yerine getirildi
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, Tüpraş'ın üretim faaliyetlerini, güçlü bilançosu ve etkin finansal risk yönetimi politikalarıyla desteklediğini ifade ederek, EPDK’nin rakamlarına göre 2018’in ilk 11 ayında Türkiye’de dizel tüketimi yüzde 4,2, jet yakıtı tüketiminin ise yüzde 9,0 oranda arttığını bildirdi. Bu yüksek talep artışı dönemlerinde Türkiye'nin akaryakıt ihtiyacının karşılanmasındaki sorumluluklarını başarıyla yerine getirdiklerini savunan Yelmenoğlu, yükselen arz endişelerine bağlı olarak ekimde 84,7 dolar/varil civarında başlayan ham petrol fiyatının, ham petrol üretim yükselişleri ve küresel ekonomiye ilişkin yükselen kaygılara bağlı olarak yüzde 41 düşüş kaydederek, yılı 50,2 dolar/varil seviyesinde tamamladığını açıkladı.
 
Tüpraş finansal hedeflerini gerçekleştirecek
 
Yelmenoğlu, 2018’in ortalama ham petrol fiyatının 71 dolar/varil olduğuna işaret ederek, bu yüksek belirsizliklerin altında risk politikalarını başarıyla uygulayan Tüpraş’ta önümüzdeki dönemde de etkin finansal risk yönetimi ve güçlü bilançonun devamlılığının esas olacağını vurguladı. Tüpraş'ın yükselen küresel rekabet gücüyle, operasyonel ve finansal hedeflerini gerçekleştireceğini aktaran Yelmenoğlu, hissedarları, iş ortakları ve Türkiye için katma değer yaratmaya devam edeceğini ilan etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol