kapat ikonu

Tüketiciler Dikkat! O Paraları Geri Alabilirsiniz

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı tarafından yapılan uyarılar çerçevesinde borcundan dolayı icra parası ödeyen kişilerin yüksek faiz ödemelerinden dolayı paralarının bir kısmını alabilecekleri belirtildi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı olan Mahmut Şahin tüketicileri aydınlatacak bazı bilinmeyenler hakkında açıklamalarda bulundu. İcralık olan bazı tüketicilerin ödemiş oldukları masraflarda fazladan faiz ödedikleri ortaya çıktı. Yaklaşık yüzde 35 oranında fazla bir faizin ödenmesinden dolayı bilmeden tüketicilerin cebinden fazla para çıktığı ortaya çıkarılmış oldu. Her 100 tüketiciden 99 kişinin ise bu durumu sorgulamadan kabul ettikleri ortaya çıktı. Tüketicilerin yapacakları başvurularla ödemiş oldukları bu fazla parayı geri alabilecekleri öğrenildi.
 
Tüketici işlemleri sırasında yıllık faiz oranları yüzde 20 oranında belirlenmiş durumda. Borcundan dolayı icralık olan ve bu aşamada ödeme yapmak zorunda kalan vatandaşlara ise yüzde 35 oranında bir faizin uygulandığı tespit edildi. Bunun üzerinde tüketicinin normalden çok daha fazla bir para ödemesi gerekiyor. Bu anlamda gerekli şikayetlerin doğru kanallar aracılığı ile yapılması gerekiyor.
 
İtiraz Edilirse Paralar Geri Alınıyor
 
Uygulanan faiz oranlarına itiraz ederek ödenen fazla paranın geri alınması mümkün. Kişi istediği zaman bu parayı sorunsuz bir şekilde geri alabiliyor. Ayrıca açılan dava süresince davanın kazanılması halinde mahkeme masrafları da karşı taraf tarafından ödenebiliyor.
 
Günümüzde pek çok kişinin itiraz hakkını kullanmaktan çekindiği ve böylece bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde fazla para ödedikleri ortaya çıktı. Ancak gelen icra kağıdında özellikle faiz oranlarının bilinçli olarak incelenmesi ve fazla ücret ödemekten kaçınılması öneriliyor.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol