kapat ikonu

TÜİK'in asgari ücret önerisi belli oldu

Bugün üçüncü kez toplanan 2019 yılı için asgari ücretin belirleneceği toplantının ardından TÜİK’in asgari ücret önerisi paylaşıldı. TÜİK’in rakamları her yıl belirlenen asgari ücret rakamlarına en yakın ücretler olduğu için büyük önem taşıyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün itibarıyla üçüncü toplantısını icra etti. Toplantının ardından Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), asgari ücret önerisini paylaştı. TÜİK’e göre; asgari ücretli, "ağır" statüdeki işlerden 2 bin 213 Türk lirası 40 kuruş, "orta" statüdeki işlerden bin 978 Türk lirası 80 kuruş, "hafif" statüdeki işlerden de bin 841 Türk lirası 40 kuruş alması gerekiyor.
 
ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU 3. KEZ TOPLANDI
 
İşçi, işveren ve hükûmet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü kez bir araya geldi.
 
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) ev sahipliğindeki toplanan komisyona, Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlık yaptı.
 
ASGARİ ÜCRETLİ, ALDIĞI PARAYLA NASIL GEÇİNDİĞİNİ ANLATIYOR
 
İşçi tarafını Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, işveren tarafını da TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç temsil ederken, asgari ücretli işçi Gülden Görmez de Türk-İş heyetinde aldığı asgari ücret ile nasıl geçindiğini anlatıyor.
 
BU RAKAMIN ALTINI İMZA ATALIM
 
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, toplantı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu. Asgari ücret rakamının 7-8 milyon çalışanı doğrudan etkilediğini vurgulayan Atalay, makul, mantıklı ve kabul edilebilir bir rakam olursa bununla ilgili kamuoyu ve asgari ücretlinin mutlu olacağını, kendilerinin de mutlu olacağını anlattı. Atalay, bu şekilde olması hâlinde altına imza atacaklarını anlatarak, ‘’44 yılda 3 kere anlaşarak rakamı belirledik. Hükûmet, işveren ve işçi ile birlikte gelin bu rakamın altına hep birlikte imza atalım’’ tarzında konuştu.
 
ÇALIŞANIN ALDIĞI ÜCRET ORTALAMA YÜZDE 12 DÜŞÜYOR
 
Atalay, bir işçinin ocak ayında aldığı ücretin aralık ayına kadar ortalama yüzde 12 oranında düştüğüne dikkati çekerek, ortalama 3 bin Türk lirası ücret alan bir vatandaşın, aralık ayında 420 Türk lirası kesinti yaşadığını ve asgari ücretin vergi yükünün olduğunu söyledi.
 
ENFLASYON, İŞSİZLİK VE BÜYÜME ORANLARI DİKKATE ALINIP BELİRLENSİN
 
TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işverenler olarak herhangi bir rakam belirlemediklerini aktararak, 2019'daki hedef enflasyonun, işsizlik ve büyüme oranlarının da dikkate alınıp bir rakamın belirlenmesini istediklerini kaydetti.
 
TÜİK’İN VERECEĞİ RAKAMLAR HERKESİ İLGİLENDİRECEK
 
Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan sunuma işaret ederek, TÜİK'in vereceği rakamların, herkesi ilgilendiren rakamlar olacağını vurguladı.
 
TÜİK’İN ASGARİ ÜCRET ÖNERİSİ
 
TÜİK bir işçinin asgari geçim tutarını Asgari Ücret Tespit Komisyonunda paylaştı. TÜİK, "ağır" statüdeki işlerde 2 bin 213 Türk lirası 40 kuruş, "orta" statüdeki işlerde bin 978 Türk lirası 80 kuruş, "hafif" statüdeki işlerde bin 841 Türk lirası 40 kuruş asgari ücret önerisinde bulundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol