kapat ikonu

TÜDEF’den market enflasyonuna çözüm önerileri

TESK Genel Başkanı Palandöken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kur ve enflasyondaki dalgalanmayla orantılı olmayan fiyat artışlarıyla karşılaşıldığına ve marketlerde fiyatların düşmediğine yönelik sözleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Gazetecilere konuşan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kur ve enflasyondaki dalgalanmayla orantılı olmayan fiyat artışlarıyla karşılaşıldığına ve marketlerde fiyatların düşmediğine yönelik sözleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
 
Palandöken’den sonra söz alan Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, serbest piyasa ekonomisinin denetimsiz ekonomi demek olmadığını ifade ederek, market fiyatlarının yüksek olması sorunun çözümü için bazı önerilerde.
 
SERBEST PİYASA EKONOMİSİ DEMEK DENETİMSİZ EKONOMİK DEMEK DEĞİL
 
Koçal, üretim fiyatları ve nihai tüketiciye yaratılan fiyatlar arasındaki dengesizliğe işaret ederek, bu dengesizliği önlemenin birinci yolunun, ticari ahlakın, mesleki etiğin oluşturulmasından geçtiğini, burada meslek odalarına da iş düştüğünü söyledi. Bu odaların kendi etik değerlerini oluşturulmasının elzem olduğunu vurgulayan Koçal, bir ürünün maksimum kâr marjı olmasının, aşağısının serbest olmasının, ürünün raf fiyatlarını belirlenirken, ürünün alım fiyatı ile satış fiyatı arasında aşırı fiyat farkı olmamasın şart olduğunu dile getirerek, serbest piyasa ekonomisinin denetimsiz ekonomi demek olmadığını vurguladı.
 
BELEDİYELERE CİDDİ GÖREVLER DÜŞÜYOR
 
Koçal, üretim fiyatları ve nihai tüketiciye yaratılan fiyatlar arasındaki dengesizlikten de bahsederek, bu dengesizliği önlemenin birinci yolunun, ticari ahlakın, mesleki etiğin oluşturulmasından geçtiğini, burada meslek odalarına iş düştüğünü ve bu odaların kendi etik değerlerini oluşturmasının şart olduğunu aktardı. Bir ürünün maksimum kâr marjı olması gerektiğini, aşağısı serbest olmaması gerektiğini ve ürünün raf fiyatları belirlenirken, ürünün alım fiyatı ile satış fiyatı arasında aşırı fiyat farkı olmaması gerektiği konusuna değinen Koçal, yerel denetim birimlerinin yapacağı etkin ve etkili denetimlerin de önemli olduğunu aktararak, bu konuda da belediyelere ciddi görevler düştüğünü söyledi.
 
Ticaret Bakanlığı koordinesinde, esnaf örgütleri, ticaret odaları gibi ilgili meslek örgütleri, tüketici örgütleri ve yerel yönetim temsilcilerinin buluşarak, bir otokontrol sisteminin nasıl oluşturulması konusunda çalışma yapmalarını ve ortak akılla soruna yönelik uygulamaya geçilmesini bekleyen Koçal, tüketicilerin tüketimden gelen gücünü kullanıp, alacakları ürünün fiyatı ile ilgili araştırma yapmasını, en ucuz nerede ise oradan ürün almasını isteyerek, ihtiyacı ve tüketebileceği kadar alışveriş yapması gerektiğini dile getirdi. Koçal, tüketicilere marketten sadece indirimde olan ürünü alıp çıkmaması konusunda uyarılarda da bulunarak, fiyatları kontrol edip aynı fiyat ise alışverişleri mahalle bakkalından yapması yönünde çağrıda bulundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol