kapat ikonu

TSK hazırlıklarını tamamlandı! Fırat'ın doğusu operasyonunun detayları

Fırat'ın doğusuna yönelik operasyon hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. Hareketli saatlerin yaşandığı sınırda neler yaşanıyor?

  • Gündem
  • 08 Ekim 2019 11:50
  • Son Güncelleme: 08 Ekim 2019 11:53

Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyon hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. Hareketli saatlerin yaşandığı sınırda neler yaşanıyor?

TRT Haber’in haberine göre, TSK’nın Fırat’ın doğusuna yapacağı olası bir operasyona dair hazırlıklarında sona geldi. Bu kapsamda Obüs ve tankların namluları Suriye’ye dönmüş durumda. Bölgede neler yaşanıyor.

ABD-Türkiye arasındaki görüşmeler

ABD ile Türkiye arasındaki görüşmeler 2 ay önce başlamıştı. Bu görüşme olmasa bile TSK, operasyon planını zaten yapmıştı. ABD tarafından bölgede birlikte çalışalım teklifi yapılınca, iki ülke kara ve hava devriyeleri düzenledi. ABD’nin Fırat’ın doğusu için verdiği sözleri tutmaması üzerine Türkiye, burada bir operasyon kararı aldı. Şu an sınırda operasyon için emir bekleniyor.

ABD terör örgütlerini sattı

ABD’nin terör örgütleri PKK/YPG'yi korumayacağını duyurması üzerine, bu örgütler ABD’i suçlamaya başladı. Tel Abyad'da terör örgütlerinin Araplara yaptığı baskı ve zulüm politikaları devam ediyor. Bu bölgenin nüfusunun yüzde 90’ı Araplardan oluşuyordu. Örgütün burada Araplar üzerinde kurduğu baskı nedeniyle halk bölgeden çekildi. Şu an böle nüfusunun yüzde 70’i Kürt’lerden oluşuyor. Teröristlerin işgal ettiği bölge, 5 yıldan fazla süredir örgütün en büyük sözde karargahı durumunda.

ABD sözünü tutmadı

Terör örgütü YPG/PYD'nin Türkiye sınırına yakın yerlerde çok sayıda karargahı ve gözlem noktaları var. ABD ile Türkiye arasındaki görüşmelerde, Fırat’ın doğusunda güvenli bölge sözü verilmiş, buradaki noktaları imha etme sözü de verilmişti. Fakat ABD sadece birkaç yerde tünellerin üzerini kapatmakla yetinerek sözünü tutmadı. Altında Suriye operasyonu etkisi! İşte son fiyatlar...Altında Suriye operasyonu etkisi! İşte son fiyatlar...

Gözlem noktaları yok edilecek

Öte yandan Türkiye sınırında noktaları bulunan terör örgütü üyeleri sınırdaki hareketliliği ve TSK’yı gözetlemeye devam ediyor. ABD’nin söz vererek imha etmediği bu noktalar TSK’ya ait obüsler tarafından operasyonla birlikte yok edilecek.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol