kapat ikonu

Trump'tan ticaret anlaşması açıklaması: ABD'nin lehine olmalı

Trump, Çin ile yapılacak ticaret anlaşmasının ABD'nin lehine olması gerektiğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’le yapılan ticaret anlaşmasının ABD’nin lehine olması gerekeceğini söyledi. Çin'le ticaret müzakerelerinin yapıldığını hatırlatan Trump; anlaşmaların bir şekilde ABD'nin lehine olması gerekeceğini ifade etti.

G20’de müzakerelerin yeniden başlaması kararı alındı

Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, mayısta son müzakere turunun başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından, Japonya'daki G20 Zirvesi kapsamında bir araya geldiklerinde ticaret müzakerelerinin yeniden başlatılması konusunda anlaştı.

“Aslında müzakereler zaten başladı"

Trump dün gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD ve Çinli müzakereciler "Telefonda çok görüşüyorlar ama aynı zamanda bir araya geliyorlar. Aslında (müzakereler) zaten başladı" dedi.

Trump, "Bir anlaşma yapmak için iyi bir şansımız olduğunu düşünüyorum" dedi. Trump Çin'in müzakere pozisyonunun Washington'a daha da yaklaşmasını beklediğini söyledi.

Trump, Çin'in "uzun yıllar" ticarette ABD üzerinde "büyük bir avantajı" olduğunu söyleyerek, "Öyleyse açık bir şekilde 50-50 anlaşma yapamazsınız. Bu, bizim avantajımıza bir anlaşma olmak zorunda" dedi.
 

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol