kapat ikonu

Trump'tan Erdoğan'a tepki çeken mektup!

ABD Başkanı Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı mektup olay oldu. Mektuptaki küstah sözler her kesimden insanın tepkisi çekti.

  • Gündem
  • 17 Ekim 2019 10:04
  • Son Güncelleme: 17 Ekim 2019 10:08

ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı ve küstah ifadeler kullandığı mektup, her kesimden insanın tepkisini çekti. Kısa sürede sosyal medyada birinci gündem olan mektuba, çok sayıda kullanıcı tepki gösterdi. Öte yandan mektup Beyaz Saray tarafından da doğrulandı.

FOX muhabiri sızdırdı

Mektubu ilk olarak FOX Business muhabiri Trish Regan yayınladı. Trump mektupta Erdoğan’ı, “sert adam olmaması, aptal olmaması” için uyarıyor. Ayrıca, “Suriye insancıl bir yolla çözülmezse Türkiye ekonomisini mahvedebileceği” tehdidinde bulunuyor.

Türkiye saatine göre Çarşamba gecesi sızdırılan mektubun, Barış Pınarı Harekatı’nın başladığı gün olan 9 Ekim'de yazılması dikkat çekti.

Trump'tan Erdoğan'a tepki çeken mektup!-1

Davutoğlu’ndan mektuba tepki: Trump, özür dilenmeli

Bu duruma tepki gösterenler arasında olan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Erdoğan nezdinde Türk milletinin rencide edildiğini, Trump’ın özür dilememesi durumunda görüşmelerin iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Twitter hesabından paylaşım yapan Davutoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın şahsında Türk milleti ve devleti rencide edilmiştir. Özür dilenmediği takdirde yarın yapılması beklenen görüşmeler ve ABD ziyareti acilen iptal edilmelidir” ifadelerini kullandı.

İşte o mektubun Türkçesi:

“Sayın Başkan, İyi bir anlaşma için çalışalım. Binlerce kişinin katledilmesinden sorumlu olmak istemiyorsun, ben de Türkiye’nin ekonomisini mahvetmekten sorumlu olmak istemiyorum ve ederim de. Pastör Brunson konusunda sana bir örnek sunmuştum.

Sorunlarının bazılarını çözmek için çok çalıştım. Dünyayı hayal kırıklığına uğratma. Harika bir anlaşma yapabilirsin. (SDG Komutanı) General Mazlum (Kobani) seninle müzakere etmek istiyor ve geçmişte hiç vermediği tavizleri vermeye niyetliler. Bana gönderdiği bir mektubun bir kopyasını gizli olmak kaydıyla iliştiriyorum.

Bunu doğru ve insani bir yolla yapabilirsen tarih senden yana olacaktır. Eğer iyi şeyler olmazsa seni sonsuza dek şeytan olarak göreceğim. Sert bir adam olma. Aptal olma. Seni daha sonra arayacağım.”

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol