kapat ikonu

Trump'ın geçen yıl ne kadar kazandığı ortaya çıktı?

Beyaz Saray, ABD Başkanı Trump'ın geçen yıl elde ettiği geliri açıkladı. Buna göre Trump, en az 434 milyon dolar kazandı.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump’ın 2018 yılına ait gelir beyanını duyurdu. Buna göre, Trump’ın geçen sene elde ettiği gelir, en az 434 milyon dolar oldu.

Otellerinden ne kadar gelir elde etti?

Beyaz Saray tarafından paylaşılan belgede, Trump'ın Washington'daki "Trump International Hotel'den" 40,8 milyon dolar elde ettiğinin altı çizildi. Trump'ın Florida'daki Mar-a-Lago Oteli'nin ise geçen yıl 22,7 milyon dolar gelir getirdiği belgedeki bilgiler arasında yer aldı.

Geliri düştü

Trump'ın gelirinin 2018 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık 15 milyon dolar düştüğü de dikkatlerden kaçmadı. Donald Trump, 2017 gelir beyanında 450 milyon dolar kazanç sağladığını beyan etmişti.

Trump’ın ne kadar borcu var?

Beyaz Saray'ın açıkladığı belgede dikkat çeken bir detay da Trump'ın borçları oldu. ABD Başkanı'nın en az 315 milyon dolar borcu olduğu tespit edilirken, 5 kalem borcun "50 milyon dolar ve üzeri" diye ifade edilmesi borcun gerçek toplamının hesaplanmasını imkansız kılıyor.

Şirketlerin yönetimini çocuklarına devretti

Trump'ın gelir beyanı, vergi iadesi beyanlarını vermemesi üzerine süren tartışmanın tekrar alevlendiği bir ortamda geldi. Temsilciler Meclisindeki Demokratlar, ABD liderine cumaya kadar 6 yıllık vergi iadesi beyanlarını kongre ile paylaşması için süre vermişti. Trump, göreve geldikten sonra başkanlık teamüllerine aykırı olarak özel sektördeki ticari menfaatlerinden el çekmemiş, ancak şirketlerinin yönetimini oğulları Donald Trump Jr. ve Eric Trump'a devretmişti.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol