kapat ikonu

Trump, Fed üyeliği için iki yeni aday belirledi!

ABD Başkanı Trump, iki merkez bankası için yeni adaylar belirledi. Peki Trump'ın belirlediği isimler kim?

ABD Başkanı Donald Trump, boş bulunan iki merkez bankasının yönetim kurulu üyeliği için yeni adaylar belirledi. Trump’ın daha önce belirlediği adaylar, sert eleştiriler sebebi ile adaylıktan çekilmek zorunda kalmıştı.

İki isim, Fed üyeliği için aday gösterildi

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Trump, St Louis Fed Başkan Yardımcısı Christopher Waller ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nın ABD'li direktörü Judy Shelton'ı Fed üyeliği için aday gösterdi. İki adayın da Senato tarafından onaylanması gerekiyor.

Waller kimdir?

St Louis Fed'de 2009 yılında araştırma direktörü olarak göreve başlayan Waller, bundan önce University of Notre Dame'de ekonomi profesörüydü.

Shelton kimdir?

Altın standardına geri dönülmesi yanlısı Shelton ise 2016 yılındaki başkanlık seçimlerinde Trump'ın ekibine ekonomi konusunda danışmanlık veriyordu.

Trump’ın daha önce aday gösterdiği kişiler çekilmişti

Trump'ın yönetim kurulu üyelikleri için daha önce ekonomi yorumcusu Stephen Moore ve işadamı Herman Cain'i aday göstermişti.

Partizan davrandığı ve faiz politikası konusunda görüşlerinin tutarlı olmadığı gerekçesiyle eleştirilen Moore ve hakkında reddettiği cinsel istismar iddiaları bulunan Cain daha sonra adaylıktan çekilmişti.

Fed Başkanı Jerome Powell'ı faizleri yükselttiği için eleştiren Trump, Çin ekonomisine karşı rekabet gücünü artırmak için için faizlerin düşürülmesini istiyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol