kapat ikonu

Trump, dünyadaki iktisat sistemini ortadan kaldırdı

MÜSİAD Genel Başkanı Kaan, ABD Başkanı Trump’ın dünyada 2030 yılına kadar planlanmış olan iktisat sistemini tamamen ortadan kaldırdığını ifade ederek, şu anda da görüldüğü üzere devletlerin iç işlerine karışır vaziyete kadar geldiğini vurguladı.

  • Gündem
  • 26 Ocak 2019 11:21
  • Son Güncelleme: 26 Ocak 2019 11:36
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Bursa MÜSİAD 20. Olağan Genel Kurul Toplantısında Bursa'nın Türkiye'nin kıymetli kentlerinden biri olduğunu dile getirerek, ekonomik anlamda ülkeye çok büyük katkılar yaptığını belirtti.
 
2018 ZOR BİR YIL OLDU
 
2018’deki performansı bakımından Bursa'nın Türkiye'nin üçüncü büyük kenti olduğunu anımsatan Kaan, Bursa’nın dünya çapında da ticaret etkinliğini kanıtlamış bir il olduğunu anlatarak, şehrin bu başarılı performansını daha da artırarak devam ettirmesi gerektiğini aktardı. Kaan, 2018 yılının hem Türkiye'de hem de dünya ekonomi politiği bakımından bakıldığında biraz zor bir yıl olduğunu kaydederek, bu sürecin özellikle farklı aktörlerin de öne çıktığı ve aynı zamanda da ‘’ticaret savaşları’’ adı altında yeni bir kavramı da doğurduğuna işaret etti.
 
TRUMP, 2030 YILINA KADAR PLANLANMIŞ OLAN İKTİSAT SİSTEMİNİ ORTADAN KALDIRDI
 
Trump'ın politikalarından da bahseden Kaan, Trump’ın dünyada 2030 yılına kadar planlanmış olan iktisat sistemini tamamen ortadan kaldırdığını ve şu anda da görüldüğü gibi devletlerin iç işlerine de karışır vaziyete kadar geldiğini yineleyerek, dünyada bu yeni sisteme hazır hiçbir devletin olmadığına işaret etti. Kaan, Türk iş insanlarının dünyadaki ekonomik süreci bir fırsat olarak bilmesini, daha rekabetçi bir yapıya kavuşulması için MÜSİAD’ın bu dönemi bir fırsat olarak gördüğünün altını çizdi. Hem Türkiye için hem de Bursa için de bir fırsat olarak gördüklerini anlatan Kaan, 2019’da daha güçlü bir şekilde Türkiye’yi kalkındırmaya devam edeceklerini ifade ederek, Türkiye’nin dinamiklerini de göz önünde bulundurup o yönde çalışmaları sürdüreceklerini bildirdi.
 
ÜRETMEDEN ENFLASYONLA MÜCADELE EDİLEMEZ
 
Kaan, Yeni Ekonomi Paketi'nin başarıyla işlediğini iddia ederek, MÜSİAD'ın da Türkiye'ye yönelik gerçekleştirilen ekonomik saldırıların karşısında olduğunu hatırlattı. Tüketim merkezli ekonomiden üretimi temel alan bir ekonomi anlayışına geçilmesi gerektiğini vurgulayan MÜSİAD Başkanı Kaan, üretmeden enflasyonla mücadele edilemeyeceğini savunarak, üretilmediği zaman işsizliğin önlenemeyeceğini, ihracatın yapılamayacağını söyledi. Kaan, Bursa’nın kargo taşımacılığını arttırdığı takdirde daha çok ülkeye ihracat yapacağını aktardı.
 
Bursa Valisi Yakup Canbolat ise MÜSİAD'ın Türk ekonomisine farklı bir soluk getirdiğini ileri sürerek, ekonomiye önemli girdilerin kazandırılmasında katkıları yarattığını aktardı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol