kapat ikonu

Trafikte plakaya büyük cezalar geliyor

Trafik kanununda yapılan değişiklikler sonrasında plakalar üzerinde de ciddi çalışmaların yapıldığı öğrenildi.

Trafik kanununda yapılan değişiklikler sonrasında plakalar üzerinde de ciddi çalışmaların yapıldığı öğrenildi.
 
Emniyet Müdürlüğü ve Trafik Genel Müdürlüğü arasında yapılan görüşmeler ve başlatılan ortak çalışmalar sonrasında trafik kanununda çeşitli düzenlemelere gidildi. Özellikle güvenliği sağlamak için gerçekleştirilen çalışmalar sonrasında plaka konusunda ayrı bir özen gösterildi. Bu süreçte sahte plakaların ve ikiz plakaların sayılarının arttığı, dolayısı ile dolandırıcılık olaylarının da arttığı tespit edilmiş, duruma hızlı bir şekilde müdahale edebilmek için konu hakkında yeni bir çalışmanın yapılması istenmişti.
 
Trafik kanunu çerçevesinde plakalarda herhangi bir amblem, yazı, çivi ya da okumayı zorlaştıracak bir takım etkenlerin bulunması yasaklanmıştı. Hızlı Geçiş Sistemi içerisinde bulunan plaka okuma sisteminde bu tür sorunlarla başa çıkmak adına çeşitli çalışmalar gerçekleştirilmişti. Bu çalışmalar sonrasında okumayı zorlaştıracak ve farklı araçlara yanlışlıkla cezaların gönderilmesini sağlayacak her türlü sorunun ortadan kaldırılması için planlamalar yapıldı.
 
Plakaların 31 lira karşılığında tamamen düz ve net okunabilir yeni bir plaka ile değiştirilebileceği, değiştirilmemesi halinde trafik kanununda ceza karşılığının son derece fazla olduğu ifade edildi. Yetkililer tarafından sahte ve ikiz plaka basımının engellenmesi üzerine önemli çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar sonrasında mühürler darphane üzerinde basılırken herhangi bir taklidin gerçekleşmesi de engelleniyor. Konu hakkında trafik polisleri tarafında da denetimlerin en sıkı şekilde gerçekleştirilmesi için büyük bir çaba harcandığı öğrenildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol