kapat ikonu

Trafikte mali sorumluluk sigortalarında yeni tarife

Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasında 2019-2022 döneminde uygulamaya konulacak asgari teminat tutarları paylaşıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmî Gazete’de yayımlandı. Buna göre bu karar, 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecek.
 
ASGARİ MADDİ SİGORTA TEMİNATI ARAÇ BAŞINA 36 BİN TL
 
Motorlu araç işletenleri ve motorlu araçlarla ilgili mesleki faaliyetlerini sürdürenler için yeni yıl itibarıyla geçerli olacak asgari maddi sigorta teminatının araç başına 36 bin TL, kaza başına 72 bin TL olacağı öğrenildi.
 
SAĞLIK GİDERLERİ, SAKATLANMA VE ÖLÜM TEMİNATI KİŞİ BAŞINA 360 BİN TL
 
İnsan ve eşya taşımak için kullanılan motorlu araçlar, tarım araçları, römork, iş makineleri, özel amaçlı araçlar, motosiklet ve yük motosikletleri için söz konusu dönemde sağlık giderleriyle sakatlanma ve ölüm teminatı kişi başına 360 bin TL olurken, kaza başına verilecek teminat tutarları 1 milyon 80 bin TL ile 3 milyon 600 bin TL arasında değişecek.
 
YILIN İKİNCİ YARISINDA TEMİNAT TUTARLARI ARTIRILACAK
 
Bu teminat tutarları yılın ikinci yarısı itibarıyla artırılacak. Motorlu araç işletenleri ve motorlu araçlarla ilgili mesleki faaliyet yürütenler için 1 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla geçerli olacak asgari maddi sigorta teminatı ise araç başına 39 bin TL, kaza başına da 78 bin TL olacak.
 
MOTORLU ARAÇ İŞLETENLER İÇİN SAĞLIK GİDERLERİ
 
Belirtilen dönem itibarıyla motorlu araç işletenler için sağlık giderleriyle sakatlanma ve ölüm teminatı kişi başına 390 bin TL olurken, kaza başına verilecek teminat tutarları ise 1 milyon 170 bin TL ile 3 milyon 900 bin TL arasında değişecek.
 
Motorlu araç işletenleri ve motorlu araçlarla ilgili mesleki faaliyette bulunanlar için asgari maddi sigorta teminat tutarının, 2020'de araç başına 41 bin TL, kaza başına 82 bin TL, 2021'de araç başına 43 bin TL, kaza başına 86 bin TL ve 2022'de araç başına 45 bin TL, kaza başına 90 bin TL olarak uygulanacağı aktarıldı.
 
Sürücü dâhil koltuk sayısı 10 ve üzeri olan araçlarda sağlık gideri, sakatlanma ve ölüm teminatları için kaza başına asgari sigorta teminat tutarına eklenecek teminat tutarlarının, 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla 1 milyon 800 bin TL ile 9 milyon 360 bin TL arasında değişeceği vurgulanırken, yılın ikinci yarısından itibaren bu tutarların 1 milyon 950 bin TL ile 10 milyon 140 bin TL arasında olacağı açıklandı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol