kapat ikonu

Trafikte makas atan yandı! Cezalar artırıldı...

TBMM Başkanlığına trafik cezaları ile ilgili bir teklif sunuldu. Buna göre art arda şerit değiştiren araç sürücülerine 1002 lira para kesilecek.

TBMM Başkanlığına sunulan Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi kapsamında teklifte trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde art arda şerit değiştiren veya ters yönde araç sürenlere ağır yaptırımlar geliyor. Bu şekilde ihlal yapanlara 1002 lira idari para cezasının kesileceği öğrenildi.
 
Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nde yer alan bilgilerde Karayolları Genel Müdürlüğü görevlileri de kendi denetim istasyonlarında, kamyon, çekici ve otobüs cinsi araçları takograf ve süre açısından denetleyebileceği, ceza tutanağı düzenleme yetkisine sahip olacağı kaydedildi.
 
ÇAKAR LAMBA KULLANANA 1002 LİRA CEZA
 
Mevzuatta belirlenen durumların haricinde çakar lamba, siren ve benzeri ışıklı veya sesli cihazların kullanımının yasaklanacağı belirtildi. İhlalleri yapanlara 1002 lira idari para cezasının kesileceği ifade edildi.
 
3 DEFA İHLAL EDENLERİN ARAÇLARI 15 GÜN TRAFİKTEN MEN EDİLECEK
 
Aynı yıl içerisinde 3 defa ihlal yapan araçların da 15 gün süreyle trafikten men edileceği belirtildi.
 
MUAYENESİZ ARAÇLARA VERİLECEK CEZALAR
 
Trafikte muayenesiz araç kullanımını engellemek için geçmiş dönemde uygulanan 108 lira para cezası da 235 liraya çıkarılacak. Belirlenen sürede muayenesini yaptırmayanlar ile emniyetsiz raporu verilen araçlarla trafiğe çıkanlara 488 lira para cezası kesilecek.
 
ART ARDA ŞERİT DEĞİŞTİRENLERE 1002 LİRA CEZA
 
Bölgedeki trafiğin güvenliği tehlikeye düşürecek şerit değiştirme, şerit ihlali ve ters yönde araç sürme gibi ihlaller, açıkça düzenlenerek yaptırımlara tabi tutulacak. Kamyon ve tır gibi araçların emniyet şeridini ihlal etmesi durumunda ise uygulanacak idari para cezası 488 lira olarak belirlendi. Trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirme veya ters yönde araç sürme gibi ihlaller için de uygulanacak para cezası 1002 lira olacak.
 
İHLALLERDE EHLİYETE BELLİ SÜREDE EL KONACAK
 
Kırmızı ışık kuralına ve sesli işaretlere uymayan sürücülere 235 lira para cezası uygulanıyordu. Yeni düzenlemede kırmızı ışık kuralının ihlal edilmesi durumunda, son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru bir yıl içinde ilk kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin ehliyetlerine 30 gün, ikinci kez üç defa ihlal durumunda 45 gün, üçüncü veya daha fazla kez üç defa ihlal yaşanması halinde ise 60 gün süreyle ehliyetlere el konulacağı bildirildi.
 
ARABAYI KENDİ ETRAFINDA DÖNDÜRENLERE AĞIR CEZA
 
Aracın yönünü ani olarak değiştirilmesi ya da kendi etrafında el freninin çekilmesi veya başka yöntemlerle döndürenlere 5 bin 10 lira idari para cezası uygulanacak, sürücü belgelerine ise 60 gün süre ile el konulacak.
 
Bu kişilere uygulanacak uygulamalar da şöyle olacak:
 
* Araç 60 gün trafikten men edilecek.
 
* Psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanlarının muayenesi sonucu uygun bulunulursa sürücü belgesi iade edilecek.
 
* Aynı ihlal 5 yıl içerisinde tekrar edilirse, sürücülerin belgeleri iptal edileceği, psiko-teknik değerlendirmelerin ardından sürücülüğe ihlal durumun olmadığı yönünde rapor çıkması hâlinde, sürücülerin yeniden sınava girerek ehliyet alabileceği kaydedildi.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol