kapat ikonu

Trabzonspor'un artık geliri giderinden fazla

Trabzonspor Başkanı Ağaoğlu, kulüp tarihinde ilk kez 29 bin seyirci ortalamasıyla oynadığını anımsatarak, Trabzonspor'un artık gelirinin giderinden fazla olduğunu savundu.

  • Şirketler
  • 02 Şubat 2019 00:33
  • Son Güncelleme: 02 Şubat 2019 01:10
Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu, UEFA ile Finansal Fair Play (FFP) konusunda yaptıkları üç sezonu kapsayan anlaşmaya ilişkin İsviçre'nin Nyon şehrinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Geçmiş dönemlerdeki pahalı transferleri eleştiren Ağaoğlu, altyapıya büyük önem verdiklerini ve kulübün gelirlerini artırdıklarına dikkati çekerek, göreve geldikten sonra yaptıkları uygulamaların öyle sıradan uygulamalar olmadığını belirtti.
 
BÜTÇE FAZLASI HARCAMA YAPILMASI DURUMUNDA BUNU BAŞKAN VE YÖNETİMİ ÖDER
 
Ağaoğlu, daha 1 buçuk aylık yönetimken harcamalarda bütçe fazlası, kulüp başkanı ve kulüp yöneticilerinin müşterek ve müteselsil sorumlu olduğu maddesini kendi tüzüklerine eklediklerini ve bunu genel kuruldan geçirdiklerini ifade ederek, bunu Türkiye'de ilk kez kendilerinin yaptığını öne sürdü. Bütçe fazlası bir harcama yapılması durumunda bunun bedelini yapan, yani kulüp başkanı ve kulüp yöneticisinin ödeyeceği anlamını taşıdığını belirten Ağaoğlu, aynı zamanda kulüp yönetimine aday olacak başkan ve yönetim kurulu üyelerinin de üyelik müracatlarını yaptıkları anda kulübün gelir gider dengesini sarsacak uygulamanın içerisine girdikleri zaman oradan doğacak olan kulübün göreceği bütün zararları da yine yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin ödeme taahhüdünde bulunacağını vurgulayarak, bu taahhüdü ilk kez kendilerinin imzalayıp divan başkanlığına teslim ettiklerini bildirdi.
 
Bu uygulamayla birlikte bütçe fazlası harcamanın önünü kestiklerine işaret eden Ağaoğlu, eğer harcanması hâlinde kulüp başkanının kendisinin ödeyeceğini yineleyerek, kulüp başkanıyla beraber kulübü yönetenlerin ödeyeceğini kaydetti.
 
SEYİRCİ GELİRİ ARTTI
 
Göreve geldikleri andan itibaren yaklaşık 15 milyon avroluk futbolcu satışı yaptıklarını anımsatan Ağaoğlu, futbolcu alımında ise sadece 2,2 milyon avro harcadıklarını ve böylelikle çok ciddi bir tasarrufta bulunduklarını aktararak, seyirci gelirinin de arttırıldığını açıkladı. Ağaoğlu, Trabzonspor'un tarihinde ilk kez ligin ilk yarısı ortalamasına bakıldığında 29 bin seyirci ortalamasıyla oynandığını ileri sürerek, ürün satışlarının yaklaşık yüzde 60-80 arasında bir artış gösterdiğini anlattı. Bunun da çok ciddi bir artış olduğunu savunan Ağaoğlu, borçların dâhil edilmediği takdirde, Trabzonspor’un artık gelir gider dengesini sağlamış hatta geliri giderinden daha fazla bir görüntüye sahip olduğunu iddia etti.
 
KADRO MALİYETİ 15 MİLYON AVROYA KADAR İNDİRİLDİ
 
Ağaoğlu, göreve geldiklerinden itibaren Trabzonspor'un profesyonel kadro maliyetinin 37 milyon avro olduğu bilgisini paylaşarak, bugünden itibaren kadro maliyetini 15 milyon avroya kadar indirdiklerini dile getirdi. Kadro maliyetinin azaltılmasıyla birlikte yaklaşık yüzde 60 tasarrufta bulunduklarını ifade eden Ağaoğlu, kulübe maliyeti fazla olan oyuncularla bir şekilde vedalaştıklarını söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol