kapat ikonu

Trabzon'dan 27 ülkeye yaş meyve sebze ihracı

DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Kalyoncu, Trabzon'dan 2018 yılında 296 bin 884 ton karşılığında 179 milyon 46 bin 128 dolar tutarında yaş meyve sebzenin 27 ülkeye ihraç edildiğini açıkladı.

Gazetecilere konuşan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, Trabzon'dan geçen sene 296 bin 884 ton karşılığında 179 milyon 46 bin 128 dolar tutarında yaş meyve sebzenin 27 ülkeye ihraç edildiğini belirterek, Türkiye'nin en fazla yaş meyve sebze ihraç eden dördüncü kentinin Trabzon olduğunu vurguladı.
 
İHRACAT YAPILAN ÜLKE SAYISI 27’YE ÇIKTI
 
Trabzon'dan 2018 yılında 296 bin 884 ton karşılığında 179 milyon 46 bin 128 dolar tutarında yaş meyve sebzenin 27 ülkeye ihraç edildiğini dile getiren Kalyoncu, Trabzon merkezli ihracatçıların yaş meyve sebze ihracatında ülke çeşitliliğini her geçen sene ileriye taşıyarak yeni pazarlara açılım sağladığını bildirdi. Trabzon merkezli ihracatçıların yaklaşık 25 senedir Rusya’ya yoğunlaştıklarını, fakat bu pazardaki şartların her geçen gün zorlaşması sebebiyle, ihracatçıların alternatif pazarlara açılıp başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Doğu Avrupa, Balkan ülkeleri ve Orta Doğu bölgesine her geçen sene ihracatlarını artırdıklarını ifade eden Kalyoncu, ihracat yapılan ülke sayısının 27'ye çıktığına dikkati çekti.
 
HONG KONG DA GEÇEN SENE İHRAÇ PAZARINA DÂHİL EDİLDİ
 
Kalyoncu, yaş meyve sebze ihracatçılarının Uzak Doğu'ya dâhi yaş meyve gönderme başarısı gösterdiklerine işaret ederek, Hong Kong'un da geçen sene ihraç pazarlarına dâhil edildiğini anımsattı. Yaş meyve sebze ihracatını daha üst noktalara ulaştırma konusundaki çalışmalara 2019’da da hız vereceklerini kaydeden Kalyoncu, sektöre Trabzonlu ihracatçıların çok büyük yatırım yaptığını öne sürerek, paketleme ve işleme tesislerinin yanı sıra sera ve açık alan üretimleri ve lojistik bölümünde de TIR filosu ile Ro-Ro gemilerine sahip olan ihracatçıların, sektördeki ihracat paylarını daha üst seviyelere çıkarma gayreti içinde olduğunu ileri sürdü. Kalyoncu, bundan ötürü de gerek yurt dışı piyasalarda karşı karşıya kalınan tarife dışı engeller ve gerek de yurt içi üretim ve lojistik aşamalarında yükselen maliyetlerin çok artmasından ötürü yetkililerden katkı beklendiğini iletti.
 
Kalyoncu, yaş meyve sebze sektörünün her ülke için stratejik sektör olmasının yanı sıra, istihdam ve bağlantılı sektörlere yaptığı katkıdan dolayı katalizör işlevi gördüğünü hatırlatarak, bundan ötürü de tüm ülkelerin yaş meyve sebze sektörüne örtülü bir şekilde destek sağlandığını söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol