kapat ikonu

Trabzon’da 4 milyar 624 milyon TL’lik yatırım yapıldı

Bakan Kurum, Bakanlık olarak Trabzon genelinde 4 milyar 624 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını ifade ederek, devam eden yatırımların da yaklaşık 510 milyon TL tutarında olduğunu aktardı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Trabzon genelinde 4 milyar 624 milyon TL’lik yatırım yaptığını anlatan Bakanı Kurum, devam eden yatırımların da yaklaşık 510 milyon TL tutarında olduğunu açıkladı.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti Trabzon İl Başkanlığını ziyareti sırasında gazetecilere de açıklamalarda bulundu. Trabzon'un tarihî, doğası ve kültürel değerlerinin önemine değinen Bakan Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Trabzon ve ilçelerinde hayata geçirdiği ve geçirmeyi planladığı projelerden bahsetti.
 
TRABZON’DA DÜZENSİZ YAPILAŞMA 1950’Lİ YILLARDA BAŞLADI
 
Kurum, sanayileşme, çarpık kentleşme, köyden kente göçle Trabzon'da da düzensiz yapılaşma oluştuğunu hatırlatarak, bu düzensiz yapılaşmanın 1950'li yıllarda başlayan sanayileşmeyle giderek arttığını ileri sürdü. AK Parti döneminde bu çarpık yapılaşmaya ilişkin çok mücadeleler verildiğini vurgulayan Kurum, eski bakanlar, belediye başkanları ve milletvekillerinin kentsel dönüşüm ve riskli binaların yenilenmesi noktasında birçok mücadele verdiğini dile getirerek, Trabzon’un bölgede bir değer olduğuna dikkati çekti.
 
BAKANLIKTAN TRABZON’A 4 MİLYAR TL’Yİ AŞKIN YATIRIM
 
Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sisteminde 30'a yakın kenti ziyaret ettiklerine işaret eden Kurum, gittikleri bölgelerde şehrin problemleri ile ilgili bir araya geldiği masa etrafında toplanarak çözmeye çalıştıklarını söyledi. Kurum, Bakanlığının Trabzon genelinde 4 milyar 624 milyon TL’lik yatırım yaptığını öne sürerek, devam eden yatırımların da yaklaşık 510 milyon TL tutarında olduğunu açıkladı.
 
ÇÖMLEKÇİ VE MEYDAN SEMTİ ARASINDA YÜRÜYEN MERDİVEN
 
Çömlekçi Mahallesi'nde 89 bin metrekarelik alanda örnek bir kentsel dönüşüm çalışması yapmak istediklerini belirten Kurum, 2019'da başlayacak projeyi 2023 yılında tamamlamayı hedeflediklerini anlatarak, aynı zamanda Çömlekçi ile Meydan semti arasında yürüyen merdiven aksı oluşturup bu alanları birbirine bağlayacaklarını bildirdi.
 
Pazarkapı, Zağnos ve Çömlekçi'deki dönüşüm projelerini, vatandaşları da dâhil edip, davul ve zurnayla hayata geçirmek istediklerini anlatan Bakan Kurum, Trabzon ile Vakfıkebir ve Akçaabat ilçelerinde 2019 yılında 3 millet bahçesi kazandıracaklarını dile getirerek, bunların da Trabzon’a şimdiden hayırlı olmasını diledi.
 
UZUNGÖL VE AYDER TÜRKİYE’NİN DEĞERİ
 
Ayder'in dönüşümüne ilişkin kararlar alınacağını ve Ayder'de dönüşümün 2019 yılında başlayacağını duyuran Bakan Kurum, Uzungöl ve Ayder’in Türkiye’nin değeri olduğunu vurgulayarak, oralara ilişkin ön çalışmaların yapıldığını dile getirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol