kapat ikonu

'.tr' Pazarı Giderek Yükselmeye Başladı!

Türkiye'de '.tr' uzantılı internet sitelerinin sayısı giderek artmaya başladı. dünya çapında pazarının da gelişmeye başladığı tespit edildi.

Geçtiğimiz günlerde teknolojik anlamda yapılan bir değişiklik sonrasında '.tr' alan adı verme yetkisi Orta Doğu Teknik Üniversitesi üzerinden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna verilmiş oldu. Bu değişiklik sonrasında alan adının Türkiye ve dünya pazarındaki yerleri de bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu.
 
Bilgi Teknolojileri Kurumu ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi tarafından hazırlanan bir raporun ardından Türkiye'de '.tr' uzantılı olan site sayısının giderek arttığı öğrenildi. Günümüzde 402 bin 211 site bulunuyor. Bu alan adları için yıllık olarak ödeme yapılıyor. Ödeme miktarı ise genel olarak 5 lira ile 25 lira arasında değişiyor. Söz konusu alan adlarının toplamından elde edilen gelir miktarı ise büyük şaşkınlığa neden oldu. Yıllık olarak 9 milyon 81 liraya kadar ulaştığı öğrenildi.
 
En büyük paya sahi olan uzantılar ise 'com.tr' olarak belirlendi. Bu alan adlarını kullanan sitelerin bir değerlendirmesi yapıldığı zaman internet sitelerinin yüzde 79,9'luk kısmının Türkiye'de olduğu tespit edildi. Sıralamayı yüzde 9,4 ile ABD belirlerken bununla birlikte yüzde 4,7 seviyesi ile Almanya izliyor. Bundan sonraki dönemde alan adı verme, değerlendirme ve para alma işini BTK üstlenecek. Devir onayı için yapılan başvurunun 3 Mayıs tarihinde onaylandığı öğrenildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol