kapat ikonu

Torununa bakan büyükanneye maaş uygulaması başlıyor

Torununa bakan büyükanneye aylık bağlanması ile ilgili çalışma bu ay sonunda belli olacak. Uygulama ilk olarak İstanbul,İzmir ve Bursa’da başlayacak.

Torununa bakan büyükanneye maaş bağlanması ile uygulama bu ay sonundan itibaren başlayacak. Uygulama ilk olarak bin aile ile pilot bölge olarak belirlenen İstanbul,Bursa ve İzmir’de başlayacak.
 
 
Torununa bakan büyükannelerin alacağı maaş, bu ay sonuna kadar tamamlanması beklenen çalışma ile belli olacak. Şubat ya da Mart’ta bin aileyle İstanbul, İzmir ve Bursa'da pilot uygulama başlayacak.
 
Milliyet’te yer alan habere göre; Uygulamaya ilişkin ipuçları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan geldi.

 

6 ay süresince pilot bölgelerde uygulanacak

 
İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) kadının istihdamdan kopmaması için büyükanne projesi önerdiğini, oluşturdukları ekibin de 1.5 aydır konu üzerinde çalıştığını belirten Müezzinoğlu, şunları söyledi: "Yaklaşık bin ailelik bir pilot uygulama olacak. İSO ile birlikte sponsorları ortaya koyacağız. Çalışmaları bitmedi. 6 ay uygulandıktan sonra, artı ve eksilerini gördükten sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na, Maliye Bakanlığı'na sunacağız. Bunun özel sektörü de ilgilendiren yönü var. 6 ay sonra uygulamanın sonuçlarını alırız, tahminimce Haziran-Eylül gibi görürüz."
 

 

Eylül ayı itibariyle yayılması planlanıyor

 
Edinilen bilgiye göre; bu ay sonuna kadar çalışmanın tamamlanması hedefleniyor. Bu çalışmayla hem pilot uygulamanın yapılacağı iller hem de maaş tutarı belli olacak. Uygulamaya katılacak bin aile de belirlenecek. Pilot uygulamanın İstanbul, İzmir ve Bursa'da hayata geçirilmesi bekleniyor. Şubat ya da Mart'ta bin aileyle uygulamanın başlaması planlanıyor. Eylül'den itibaren de torun bakan büyükannelere maaşın Türkiye geneline yaygınlaştırılması bekleniyor. Projeyle; 0-3 yaş arasındaki torununa bakan büyükanneler maaşa kavuşacak, anneler çalışma hayatından kopmayacak.
Milliyet
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol