kapat ikonu

Torununa bakan büyükanneye 421 lira

Sağlıklı olduğu tespit edilen büyükannelere asgari ücretin yüzde 30’u kadar maaş bağlanacak. İşte torununa bakan büyükannelere ödenmesi maaş projesinin detayları…

  • Gündem
  • 28 Ocak 2017 17:57
  • Son Güncelleme: 28 Ocak 2017 17:59

Torununa bakan büyükannelere yönelik maaş desteğinin şartları netlik kazanmaya başladı. Büyükannelerden sağlık raporu istenecek. Mart 2017’de uygulamaya konacak olan proje, şimdilik 5 bin aileyi kapsayacak. Maaş tutarı ise asgari ücretin net yüzde 30’u yani 421 TL seviyesinde olması planlanıyor.

Torununa bakma isteği ve sağlık raporu normal olan büyükannelere maaş bağlanacak. Ayrıca torununa bakacak olan büyükannelerin aylık gelirinin asgari ücretin 2 katını geçmemesi gerekiyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müzezzinoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, pilot bölgede uygulamaya konulacak olan projenin diğer bölgelere zamanla yayılacağını vurguladı. Ayrıca net tutarın asgari ücretin yüzde 30’unu geçmeyecek şekilde ayarlanacağı belirtildi.

Promosyon tarihi önümüzdeki günlerde açıklanacak

Uzun süredir emeklilere ödenmesi planlanan banka promosyonu için sona gelindi. Kamu ve özel bankalarla yapılan görüşmeler sonrasında taslak son halini aldı. Önümüzdeki Salı veya Çarşamba günü ön protokolün imzalanıp kamuyou ile paylaşılması bekleniyor. Yaklaşık 12 milyon emekli aylık maaş tutarına göre promosyon ücreti alacak. Promosyon ödemelerinin Mart ayında başlayıp Mayıs ayında sonlandırılması planlanıyor.

Taşeron işçi sorunu Mayıs ayında çözülecek

Müezzinoğlu, taşeron sorununun Nisan veya Mayıs ayından sonra çözüme kavuşacağını ifade etti. Konunun referandum sürecinde tartışılmasını doğru bulmayan yetkililer, Mayıs ayından sonra konuyu gündeme alacak. Böylece taşeron sorunu uzun bir aradan sonra yeniden gündeme gelmiş olacak.

İstihdamı arttırmak için 10 milyar TL bütçe

İşsizlik oranının her geçen gün artması üzerine harekete geçen yetkililer, 1 milyon liralık istihdam artışı sağlamak için çalışmalara başladı. Türkiye’deki işsiz sayısını azaltmak için toplum yararına proje, asgari ücret desteği gibi uygulamaların kısa bir süre sonra başlaması planlanıyor. Buradaki asıl amaç, 1 milyon istihdama 10 milyar liralık bütçe sağlamak.

İşkur, artan işsiz sayısını azaltmak için 2017 yılında yaklaşık 900 bin kişiye istihdam ortamı yaratacak. Bu projenin yakın tarihte gündeme gelmesi ve bir an önce uygulamaya konulacağı ifade ediliyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol