kapat ikonu

Torba Kanun Teklifi kabul edildi! Vergi indirimi yolda

TBMM Genel Kurulunda, Ahilik Esnaf Sandığı Kurulması, mükelleflere vergi indirimi, TEDAŞ ve tarımsal kredi borçlarının yapılandırılması “torba kanun teklifi” düzenlemesinden geçerek yasalaştı.

TBMM Genel Kurulu’nda, Gelir Vergisi Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifi dün kabul edildi.

Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası tarafından kullandırılan tarımsal kredi alacakları, kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yeniden yapılandırılacak. Borçlara uygulanan faiz oranı ise yüzde 11 seviyelerinde tutulacak. Bu faiz oranının yüzde 5’i çiftçi, yüzde 6’sı hazine tarafından ödenecek.

Mevcut borçlarını yapılandıran ve ödemelerine devam eden kişiler, borcun geri kalan tutarı için bu düzenlemeden yararlanabilecek. Bu düzenlemeden yararlanmak isteyen kişilerin daha önceden dava açmaması ya da davadan vazgeçmesi şartı aranacak.

Vergisini düzenli ödeyen yüzde 5 indirim

Zirai, ticari ve meslek faaliyetlerinden dolayı vergi mükellefi olan kişiler ve kurumlar yüzde 5 vergi indiriminden faydalanabilecek. Toplam indirim tutarı, hangi şartta olursa olsun 1 milyon lirayı geçmeyecek. Dolayısıyla yıllık vergi borcunu düzenli bir şekilde ödeyen herkes bu uygulamadan kolayca yararlanabilecek.

Esnaf Ahilik Sandığı kurulacak

Yeni düzenleme ile birlikte Esnaf Ahilik Sandığı sigortası zorunlu hale gelecek. Halihazırda faaliyetlerini sürdüren esnaflar düzenleme yürürlüğe girdiği tarihte, faaliyetlerine ilerleyen dönemde başlayacak olanlar ise başladıkları tarihten itibaren Esnaf Ahilik Sandığı Sigortası kapsamına alınacak.

Sandık prim tutarı, sigortalı olan kişinin günlük esas kazancı üzerinden, yüzde 2 sigortalı ve yüzde 1 devlet katkısı olarak ödenecek. Herhangi bir nedenden dolayı sigortalılık durumunun bitmesi halinde, o döneme kadar sigortalıdan kesilen prim tutarı ile devlet katkısı iade edilmeyecek.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol