kapat ikonu

Toplam tescilli marka sayısı 865 bine ulaştı

TİM Başkanı İsmail Gülle, toplam tescilli marka sayısının 865 bine ulaştığını açıkladı.

TİM tarafından Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile bu yıl 3.'sü gerçekleştirilen Türkiye Tasarım Haftası (Design Week Turkey) kapsamında düzenlenen "Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri" töreninde konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, özellikle marka konusunda Türkiye'nin başarısının takdire şayan olduğunu kaydetti.
 
2 BİN 375 BAŞVURU TESCİLLENDİ
 
Gülle, 2016 yılında yapılan 220 bin marka tesciliyle, bu alanda 4. sırada yer aldıklarını bildirerek, toplam tescilli marka sayısının 865 bine ulaştığını vurguladı. Ar-Ge merkezlerinde yapılan toplam patent başvuru sayısının da 10 bine yaklaştığını belirten Gülle, bu başvuruların 2 bin 375'inin tescillendiğini duyurdu.
 
TASARIM HAYATIN HER ALANINDA BULUNUYOR
 
Tasarım denilince akıllara ilk olarak modanın geldiğini ifade eden Gülle, estetik ve sanatsal bir olgu olan tasarımın kıyafet ve takının yanında, ileri teknoloji ürünleri, gıda, otomotiv, ev eşyası gibi geniş bir yelpaze sunduğunu söyleyerek, tasarımın hayatın her alanında bulunduğuna dikkati çekti.
 
26 YILDA 230’UN ÜZERİNDE TASARIM YARIŞMASI DÜZENLENDİ
 
Gülle, TİM’in bu bilincin yerleşmesi için, tasarımı bir kültür hâline getirmek için aralıksız çalıştığını, 26 yılda değerli ihracatçı birlikleriyle 230'un üzerinde tasarım yarışmasının düzenlendiğinden bahsederek, tasarım yarışmalarıyla, sektörlerin yaratıcı gücünü artırırken öğrenci, sanayici, akademisyen ve girişimcileri bir araya getirip, yetenekli gençlerin özgün tasarımlarının teşvik edildiğinin altını çizdi.
 
143 GENÇE YURT DIŞI EĞİTİM DESTEĞİ SAĞLANDI
 
Yarışmalarda dereceye giren genç tasarımcıların uluslararası arenada Türkiye'yi temsil ettiğini dile getiren Gülle, 2011-2018 döneminde tasarım yarışmalarında dereceye giren 143 gence, yurt dışı eğitim desteğinin sağlandığını hatırlattı. Gülle, tasarım yarışmalarının yanında, Ticaret Bakanlığının, firmalara tasarım desteği de sağladığını anımsatarak, bu destekler sayesinde firmaların, tasarım projelerine ağırlık verdiğini, daha nitelikli personel istihdam ettiğini ve istihdam maliyetlerini de yarı yarıya düşürdüğünü aktardı.
 
22 İLDE 275 TASARIM MERKEZİ BULUNUYOR
 
Tasarım ve markalaşma konusunda bir diğer önemli çalışma olan Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Projesinde ise firmaların hukuki, mali ve teknik danışmanlık hizmetinden faydalandığını anlatan Gülle, bugün itibarıyla 22 ilde faaliyetlerine devam eden toplam 275 tasarım merkezinin bulunduğunu, bu merkezlerin, meyvelerini de vermeye başladığını savunarak, proje sahiplerinin, ulusal ve uluslararası alanda birçok ödül aldığını bildirdi.
 
TİM Başkanı Gülle, sözlerini noktalarken, 2010-2018 yıllarını kapsayan, dünyanın en iyi tasarımcılarına sahip ülkeler sıralamasında Türkiye'nin 7. sırada olduğunu söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol