kapat ikonu

TOKİ'nin indirim kampanyası büyük ilgi gördü

TOKİ’nin yüzde 24 indirim kampanyasında vatandaşlar, 11 günde 217 milyon liralık borçlarını kapattı.

  • Emlak
  • 08 Ekim 2018 10:40
11 günde TOKİ'nin yüzde 24 indirim kampanyasına katılan vatandaşların yüzde 95'i, 217 milyon liralık borçlarını kapatarak tapularını aldı.
 
‘’YASTIK ALTI’’NDAN ÇIKARILDI, BORÇLAR KAPATILDI
 
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından başlatılan yüzde 24 indirim kampanyasına ilk 11 günde katılan vatandaşların yüzde 95'i, 217 milyon liralık borçlarını kapattı. Borçların "yastık altı" diye tabir edilen kişisel tasarruflarla kapatıldığı belirtiliyor.
 
212 MİLYON 35 BİN LİRALIK BORÇ KAPATILDI
 
Söz konusu kampanyaya 11 günde 4 bin 955 konut ve iş yeri alıcısı katıldı ve 212 milyon 35 bin liralık borçlar kapatıldı. Borçlarını kapatan vatandaşlar tapularını almaya hak kazandı. Öte yandan borcunun belli bir kısmını ödeyen 527 kişi, 16 milyon 455 bin liralık borç kapatarak, yüzde 24 indirimden faydalandı. 5 bin 482 vatandaş kısmi ödeme yaparak kampanyadan yararlandı. Toplam 228 milyon 490 bin liralık borcun 217 milyon lirası "yastık altı"ndan çıkan kişisel tasarruflarla kapatıldı.
 
TOKİ Başkanı Ergün Turan, vatandaşların yüzde 24 indirimle borçlarını kapatıp tapularını almaya hak kazandığını açıkladı.
 
ÖDEME KOLAYLIĞI İÇİN SÜREKLİ KAMPANYA DÜZENLENİYOR
 
Ergün, kampanyadan ilk 11 günde yararlanan vatandaşların yüze 95'i borcunu, ‘’yastık altı’’ diye tabir edilen kişisel tasarrufları ile kapattığı değerlendirmesinde bulundu. Politika gereği muhatap olunan kitle, dar gelirli ya da orta sahip aile ve bireylerden oluştuğunu ifade eden Ergün, bu kesimin en rahat ve en kolay ödeme yapabilmeleri için sürekli kampanyalar düzenlendiğini, gerek katılım oranı gerekse kredi kullanmadan ödeme yapılan oranın kendilerini sevindirdiğini söyledi.
 
228 MİLYON 490 BİN LİRA ÖDEME YAPILDI
 
Bu yıl ikinci kez düzenlenen indirim kampanyasında esnek ödeme imkânı sunuldu. Yüzde 24 indirim kampanyası ile bütün borç bakiyesini kapatamayacak vatandaşlar da yararlandı. Borcunun tamamını kapatamayan 527 konut ve iş yeri alıcısı, 16 milyon 455 bin liralık peşin ödemelerle yüzde 24 indirim kampanyasından faydalandı. Yüzde 24 indirim kampanyasında kısmi ödeme ile yararlanan vatandaşlar ile beraber toplam 5 bin 482 vatandaş kampanyadan faydalandı. Toplamda ise 228 milyon 490 bin lira ödeme yapıldı.
 
SON BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?
 
Kampanyadan yararlanmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları 19 Ekim 2018 tarihine kadar ilgili bankaya başvurabilecek. Belirlenen tarihten sonra borç kapatmalarında söz konusu indirim oranından yararlanılamayacak.
 
Kampanyadan satışları 2017 yılı haziran ayı sonuna kadar gerçekleştirilmiş ve geri ödeme taksiti 2017 yılı haziran ayı sonuna kadar başlamış konut ve iş yerleri sahipleri yararlanabilecek. Vadesi 12 ay ve daha az kalan projeler, indirim kampanyasına dâhil edilmedi.
 
AİDAT VE EMLAK VERGİSİ BORÇLARI OLMAYACAK
 
İndirim uygulaması kapsamına alınan projelerdeki konut ve iş yeri alıcılarının başvuru tarihi itibarıyla idareye ödemekle yükümlü oldukları aidat ve emlak vergisi gibi herhangi bir borçlarının bulunmaması gerekiyor.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol