kapat ikonu

TOKİ, aylık 300 TL taksitle konut sahibi yapıyor

TOKİ’den konut sahibi olmak isteyenlere büyük kolaylık geliyor. 2017 yılında yapımı devam eden konutların 15 bini emekli vatandaşlara ayrıldı. İşte emeklilerin ödeyeceği aylık tutar…

  • Emlak
  • 23 Şubat 2017 11:50

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 2017 yılında inşa etmeyi planladığı 65 bin sosyal konutun yaklaşık 15 binini emekli vatandaşlara tahsis edecek. “Herkes ev sahibi olsun” projesi adı altında başlatılan kampanya büyük ilgi görmeye devam ediyor. Bu doğrultuda TOKİ, emeklilere özel 15 bin konut projesi için çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor. Emekli ve dar gelirliler en düşük fiyat kampanyasından yararlanarak, aylık ortalama 300 TL taksitle konut sahibi olabilecek.

Emekli kartı yeterli

Kura sonrasında ev sahibi olmaya hak kazanan dar gelirli ve emeklilere özel konutlar için ödeme planı oluşturulacak. TOKİ konut maliyeti, 130 ile 170 bin lira arasında değişiyor. Ödeme planlarının ise vatandaşa uygun olacağı ifade ediliyor. Toplam konut sayısının yüzde 25’i emekliler için ayrılacak ve hak sahipleri evlerine kura çekimi sonrasında kavuşacak.

Yapılan kura çekiminin ardından konut sahibi olmaya hak kazanamayan kişiler diğer kategoride yer alan evler için tekrar kuraya dahil olabilecek. Tabi bu evlerin aylık ödeme tutarı diğerlerine nazaran biraz daha üst seviyelerde yer alacak.

Ödeme koşulu olarak % 12 peşin, toplam 180 ay ya veya % 20 peşin 240 ay vade seçeneğinden istediğinizi seçebilirsiniz.

Satış işlemleri Ziraat Bankası ve Halkbank’ta yapılacak

Emekli vatandaşların konut sahibi olabilmesi için gelen talepleri değerlendiren TOKİ, yıl sonuna kadar 15 bin konutu dar gelirli ve emeklilere tahsis etmek için harekete geçti. Emeklilere özel yapılan projelerin satış işlemleri Halkbank ve Ziraat Bankası aracılığıyla gerçekleştirilecek. Başvuru için tek kriter emekli vatandaşların bankaya giderken emekli kimlik kartı ya da emekli olduğuna dair belgeyi yanında bulundurması gerekiyor.

Türkiye’nin dört bir yanında çalışmalarını sürdüren TOKİ, milyonlarca emekli ve dar gelirli vatandaşa umut olmayı sürdürüyor. Ev fiyatları ve konut kredisi faiz oranlarının arttığı şu günlerde aylık 300 TL taksitle konut sahibi olmak mümkün.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol