kapat ikonu

TOBB Başkanı: Türkiye'nin temelleri sağlam

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bugün açıklanan enflasyon rakamında da görüldüğü gibi olumlu gelişmelerin izlendiğini kaydetti.

  • Gündem
  • 03 Aralık 2018 21:06
  • Son Güncelleme: 03 Aralık 2018 21:33
Sabancı Kültür Merkezi'nde düzenlenen ‘’Reel Sektör ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı’’ öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bankaların reel sektörün dertlerini dinlemek için sahaya indiğini belirterek, bugüne kadar banka genel müdürleriyle birlikte 45 ilde katılımcılarla bir araya geldiklerini hatırlattı.
 
Hisarcıklıoğlu, bu toplantılarla reel sektör ile finans sektörünün birbirini daha iyi anlayacağını ve ortak çözümler geliştireceğini öne sürerek, bu sıkıntılı sürecin birlikte atlatılacağını söyledi.
 
KOBİ’LERİN FİNANSMANA ULAŞIM İMKÂNLARININ AÇIK TUTULMASI LAZIM
 
Reel ve finans sektörünün güçlendirilmesine ihtiyaç olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, bu kapsamda önerilerin hükûmete iletildiğini ve iletilmeye devam edileceğini vurgulayarak, reel sektörün özellikle KOBİ'lerin finansmana ulaşım imkânlarının açık tutulmasının Türkiye ekonomisi açısından hayati öneme sahip olduğunu savundu.
 
KDV VE ÖTV İNDİRİMLERİ PİYASANIN CANLANMASI AÇISINDAN ÖNEMLİ
 
Hisarcıklıoğlu, bugün açıklanan enflasyon rakamında da görüldüğü gibi olumlu gelişmelerin izlendiğini yineleyerek, ekonomideki canlanmanın hâlen istenilen noktaya gelmediğini dile getirdi. Bu konuda oda ve borsalardan gelen ve TOBB olarak kendilerinin de hükûmete ilettikleri 4 adet çok önemli hayata geçen faaliyetlerin olduğunu açıklayan Hisarcıklıoğlu, bunlardan birinin; 4 sektördeki KDV ve ÖTV indirimleri olduğuna dikkati çekerek, bunun iç piyasanın canlanması açısından çok önemli olduğunu bildirdi.
 
"BU ÇALKANTILI DÖNEM GEÇİCİ’’
 
Hisarcıklıoğlu, SGK primlerini ödeme güçlüğü çeken üyelerine 60 aya kadar vade imkânı tanındığını aktararak, kamu ihalelerine giren ve maliyetleri artan firmalar için tasfiye ve devir sözleşme kanun tasarısının da dün itibarıyla Meclise sevk edildiğini duyurdu. Tüm bu önlemlerin piyasalara moral verdiğini ve hükûmetin ticareti desteklediğinin en somut göstergeleri olduğunu ileri süren Hisarcıklıoğlu, bu çalkantılı dönemin geçici olduğuna işaret etti.
 
‘’TÜRKİYE’NİN TEMELLERİ SAĞLAM’’
 
Türkiye'nin temellerinin sağlam olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, son 25 yılda yaşanan sıkıntılara bakıldığı zaman hepsinin üstesinden gelindiğini ve bunun da atlatılacağına değinerek, özel sektörün de ümitli olduğunu söyledi.
 
Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, Kocaeli'ye iş dünyasının dertlerini görüşmeye geldiklerini anımsatarak, şu ifadeleri kullandı: ‘’Her daim öz eleştiri yapmamız lazım. Bizler buraya yağmurlu günde de güneşli günde de şemsiyemizin hep açık olduğunu göstermeye geldik." tarzında konuştu.
 
Yalova, Sakarya, Bolu, Düzce, Karabük, Zonguldak ve Bartın'dan oda ve borsa başkanları ile üst düzey banka yöneticilerinin katılımıyla düzenlenen toplantı, basına kapalı gerçekleştirildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol