kapat ikonu

TMO'nun fındık alımı üreticiye fayda sağladı

TMO'nun piyasaya girmesiyle birlikte serbest piyasadaki fındık fiyatlarının 14-14,5 Türk liralarına kadar yaklaştığı açıklandı.

TMO'nun piyasaya girmesiyle birlikte piyasadaki fındık fiyatlarının 14-14,5 Türk liralarına kadar yaklaştığını ifade eden TMO Genel Müdürü Güldal, ‘’Müdahalemiz etkisini gösterdi." dedi.
 
TMO'nun fındık alım sürecine ilişkin değerlendirmede bulunan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, fındığın kilogram fiyatının 12 Türk lirasına kadar düşmesi üzerine, oluşabilecek mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla TMO'nun ürün alımı için karar çıkarıldığını anımsattı.
 
Güldal, Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Giresun kalite fındık için kilogram başına 14,50 Türk lirası, Levant kalite fındık için 14 Türk lirası fiyat açıklandığını hatırlattı.
 
PİYASADAKİ FİYATLARIN 14-14,5 TL’YE YAKLAŞMASI SEVİNDİRİCİ
 
Kurumun 1 Kasım'dan itibaren üreticiden 3 bin 250 ton fındık alımı yaptığını belirten Güldal, TMO'nun piyasaya girmesiyle birlikte serbest piyasadaki fındık fiyatlarının 14-14,5 Türk liralarına kadar yaklaşmış olmasının sevindirici olduğunu söyledi.
 
ÜRETİCİNİN ŞİKÂYET ETTİĞİ DURUM ORTADAN KALKTI
 
Güldal, TMO’nun müdahalesinin etkisini gösterdiğini öne sürerek, üreticinin artık TMO'nun yanında serbest piyasaya da fındık satabildiğinden bahsetti. Üreticinin şikâyet ettiği bir durumun ortadan kalktığını savunan Güldal, kurumun kriterlerine göre her gelen fındığın değerlendirildiğini, ürün alımının yapıldığını ve 20 gün içinde de parasının ödendiğini bildirdi.
 
BAZI ÜRÜNLER TMO’NUN GÖREV ALANINDA OLURSA MÜDAHALE HIZLI OLUR
 
Güldal, fındık gibi bazı ürünlerde Cumhurbaşkanı Kararnamesi'nin verdiği yetkiyle müdahalede bulunduklarına işaret ederek, arpa ve buğdaydaki gibi piyasaya hemen giremediklerini, bazı ürünlerin yasal olarak TMO'nun görev alanında olması gerektiğine dikkati çekti. Böylece daha hızlı müdahalenin mümkün olacağını anlatan Güldal, bu adımın kayısı, kuru üzüm, fındık ve Antep fıstığında da atılabileceğini ve görev alanlarına dâhil edilmesi hâlinde daha kolay çalışılabileceklerini vurguladı.
 
TMO İHRACAT YAPABİLİR
 
Güldal, alım sezonunun ardından fındığın yurt içi ve yurt dışı piyasalarda pazarlanabileceğini dile getirerek, daha çok gıda endüstrisinde kullanılan ürünün, partiler hâlinde satışa sunulacağını duyurdu. Fındıkların, artık aracılar üzerinden değil, doğrudan TMO tarafından yurt dışına pazarlanması için açılım yapabileceklerini ifade eden Güldal, ihtiyaç olması durumundan doğrudan ihracatın düşünülebileceğini aktardı. Bununla ilgili arkadaşların hazırlıklı olmasını istediğini duyuran Güldal, doğrudan ihracatın, eldeki diğer ürünler için de geçerli olduğunu kaydetti.
 
Güldal, üreticiler tarafından pazara ürün arzı devam ettiği müddetçe TMO tarafından piyasalara kabuklu fındık satışı yapılmayacağını vurgulayarak, ürün arzının tamamlanmasını müteakip yapılacak değerlendirme ve piyasadan gelebilecek talepler doğrultusunda satışa başlanacağını belirtti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol