kapat ikonu

TMO'dan gelen fındık nakde çevrilecek

FİSKOBİRLİK, TMO’dan alacağı 10 bin ton fındığı, kendi tesislerinde işledikten sonra nihai ürün hâline getirip, 1 sene içerisinde nakde çevirecek.

Toprak Mahsulleri Ofisi'nden alacağı yaklaşık 10 bin ton fındığı, kendi tesislerinde işleyecek olan FİSKOBİRLİK, bunları nihai ürün hâline getirdikten sonra 1 yıl içerisinde nakde çevirmeyi planlıyor.
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, 10 bin ton fındığı belirli fiyat ve vadeyle TMO'dan alarak, işlemeye başladıklarını ifade etti.
 
Fındıktan elde edilecek gelir hem FİSKOBİRLİK’e hem de çalışanlarına nefes aldıracak
 
Şu ana dek hemen hemen 2 bin ton fındık aldıklarını anımsatan Bayraktar, bunları işlenmiş olarak piyasaya arz ettiklerini dile getirerek, bu fındığı en verimli bir biçimde kullanmak istediklerini bildirdi. Bayraktar, özellikle içinde bulunulan ekonomik ortamda bu fındıktan elde edilecek olan bir miktar gelirin hem FİSKOBİRLİK'e hem de çalışanlarına nefes aldıracağına işaret ederek, 2 bin ton aldıklarını, bundan sonra peyder pey almaya da devam edeceklerini duyurdu.
 
Ekonomik olumsuzluklar ve faizlerin yükselmesi etkiledi
 
Özellikle döviz kurundaki yaşanan dalgalanmaların ardından ekonomide yaşanan sallantının tüm sektörler gibi kendilerini de etkilediğini öne süren Bayraktar, FİSKOBİRLİK’in de büyük bir camia ve gelir yelpazesi çok geniş olduğunu anımsatarak, yeni yeni kendini toparlamaya çalıştığını söyledi. Bayraktar, doğal olarak bir kısım finans kuruluşlarıyla iş yapmak zorunda olduklarına işaret ederek, hem ekonomik olumsuzluklar hem de faizlerin yükselmesi, piyasanın daralması kendilerini de bir miktar etkilediğini ve bundan dolayı 10 ton fındıktan elde edilecek gelirin bir fırsat ve kazanım olduğunu anlattı.
 
10 bin ton fındık 6 ay içerisinde işlenecek
 
Senelik olarak 10-15 bin ton fındık işledikleri bilgisini paylaşan Bayraktar, TMO'dan alacakları fındığı, bir sene öncesine ait olması sebebiyle her türlü üründe kullanabilmenin zor olduğunu öne sürerek, TMO'dan gelen fındıkları en iyi şekilde değerlendirmek istediklerini vurguladı. Bayraktar, bu 10 bin ton fındığı 6 ay içerisinde işlemeyi, 1 sene içerisinde de nakde çevirmeyi planladıklarını yineleyerek, böyle değerlendirilmesi hâlinde yıllık bugün itibarıyla işlenen ve değerlenen ürünün 3'te 1'i gibi bir para tutacağını söyledi.
 
Alacakları fındıkları satışının daha hızlı olması sebebiyle kavrulmuş fındık ile ezme ürünleri olarak değerlendirecekleri bilgisini paylaşan Bayraktar, bunun yanı sıra çikolatanın hammaddesi olan füre satışlarının da olacağına dikkati çekerek, TMO'dan alınacak 10 bin ton fındıkla ilgili çıkan kararname için Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve emeği geçenlere üreticiler adına teşekkürlerini iletti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol