kapat ikonu

TL'ye saldıran bir dış mihrak var

Karzai, Türk ekonomisinin zayıflaması için saldırılar düzenlendiğini ifade etti.

Afganistan eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Türk ekonomisinin ve TL’nin zayıflaması için yapılan saldırılara dikkat çekerek; dışarıdan ellerin bunu gerçekleştirdiğini söyledi.

TRT World Forum'un "Müesses Nizama Karşı Yükselen Sesler" başlıklı oturumunda konuşan Karzai, uluslararası toplumun da desteğiyle Afganistan’da yeni düzeni kurmak için çabaladıklarını belirterek; Türkiye’nin de önemli bir bileşeni olduğunu, ülkelerini daha iyi bir konuma taşıma adına Türkiye’den büyük destek gördüklerini açıkladı.

‘’TÜRKİYE LİDERLİĞİNDE PAKİSTAN’LA BİR AYARA GELDİK’’

Türkiye’deki liderlerle görüşme yaparken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendilerine üç taraflı görüşmelerde yardımcı olduğunu anlatak Karzai, Türkiye liderliğinde Pakistan ile bir araya geldiklerini, Türkiye'nin Afganistan ve Pakistan arasında iyi ilişkilerin tesis edilmesine katkıda bulunduğunu belirtti.

Karzai, Türkiye ve Afganistan’ın iki ulus olarak ortaklık yaptığını dile getirdi.

ABD’nin samimiyet göstererek Afganistan’a barışın getirilmesinde katkı bulunmasını umut ettiğini dile getiren Karzai, ABD'nin iyi niyetle Irak'a girdiğini söyleyerek; oradaki yıkımdan, mezhep çatışmalarından örnekler verdi.

Libya, Suriye, İran gibi ülkelerde yaşanan olaylara, saldırılara atıfta bulunan Karzai, bu saldırıların sadece Müslüman coğrafyasında olduğuna vurgu yaptı.

‘’TL’NİN ZAYIFLAMASI İÇİN YAPILAN SALDIRILARA BAKIN’’

Karzai, Türkiye ekonomisinin ve TL’nin zayıflaması için yapılan saldırılarla ilgili çok çarpıcı ifadeler de kullandı. Dışarıdan ellerin buna uzandığını, kesinlikle dış bir mihrak olduğunu, aynı şeye Afganistan’da da tanıklık ettiklerini belirterek; Afgan hükûmeti olarak ABD ile farklı görüş içerisinde girince ekonomi ve para birimi olarak aynı sistemin kendilerine de yapıldığını ileri süren Karzai, ‘’Kaybedecek bir şeyimizin olmadığından bu durum bizi açıkçası çok da etkilemedi.’’ dedi.

‘’ABD’NİN POLİTİKASI KAOS VE DAHA FAZLA KAOS’’

Karzai, yoksulluğun bazı zamanlarda bir lütuf olduğunu ifade ederek; ABD’nin bu dünyadaki politikasının özellikle 3’üncü dünya ülkelerinde kaos ve daha fazla kaos yaratmak istediği açıkladı.

Daha iyi işlev gören çok kutuplu bir dünya için eşitlik, adalet ve ihtilafların barışçıl şekilde çözüme kavuşturulmasını isteyen Karzai, değişen dünya düzeninin ihtiyaç duyduğu şeyin öncüler olduğunu belirtti.

Karzai, Avrupa’nın da dönüştüğünü söyleyerek şu sözleri sarf etti:

Avrupa kendi istikametini yeniden belirleme çabasında önemli bir yön çizdi. Türkiye, Rusya, Hindistan, Çin, Brezilya ve Güney Afrika, gelişmekte olan yeni dünya düzeninde doğal liderler olarak ortaya çıkmaya başlıyor. Bu ülkeler her ne kadar birbirlerine rakip olsalar da iş birliği içinde çalışmaları önemlidir. Birlikte çalışmak artık zorunlu hâle gelmişti. Bence bu aslında yeni düzenin mottosu olması gerekiyor. Ben buna kesinlikle inanıyorum ki inanılmaz bir bilgelik ortaya mutlaka çıkacaktır.

 

 

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol