kapat ikonu

TL değer kazanınca maliyet artışları düşecek

ASKON Genel Başkanı Hasan Ali Cesur, TL’nin değer kazanmasının maliyet artışlarını düşüreceğini söyledi.

  • Finans
  • 06 Ekim 2018 17:56
  • Son Güncelleme: 06 Ekim 2018 21:31

TL’nin değer kazanmasının maliyet artışlarını düşüreceğini ve Türkiye'nin ihracatına olumlu yönde etki edeceğini kaydeden Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Hasan Ali Cesur, Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Karara İlişkin Tebliğ’de değişiklik yapılmasını içeren tebliğ ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

‘’TL’Yİ İTİBAR KAZANDIRMAK MİLLÎ BİR DAVADIR’’

Cesur, TL’ye itibar kazandırmanın her şeyden önce millî bir dava ve moral meselesi olduğunu belirterek; dövize bağımlılığın maliyet artışlarını yukarı yönde tetiklerken ihracattan gelen kazancı da etkilediğini savundu. TL’nin değer kazanmasıyla maliyet artışlarının düşeceğine ve ihracata olumlu yönde etki edeceğine inandığını ifade eden Cesur, dolarla borçlanan kiracılara da büyük kolaylık sağlayacağı yorumunda bulundu.

AVM yatırımcıları arasında yabancı yatırımcılarının oranının da yüksek bir seviyede olduğunu belirten Cesur, bu yatırımcıların bankalara döviz üzerinden olan kredi borçlarına ilişkin de ayrı bir çalışma yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

Cesur, Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Karara İlişkin Tebliğ’de değişiklik yapılmasını içeren tebliğin her şeyden önce TL’ye itibar kazandırılması için önemli bir karar olduğunu belirterek bu tebliğin ekonomiye yansımaları açısından da artı değerler getireceğini ifade etti.

‘’ÜLKE OLARAK ENERJİ İTHALATINA BAĞIMLIYIZ’’

‘’TL’de yaşanan değer kaybı, ihracatı arttırıcı etkilerden çok ithalatı daraltan etkileri daha fazla gösteriyor’’ diyen Cesur, ülke olarak petrol, doğal gaz gibi enerji ithalatına bağımlı olduğumuz için bu etkinin sınırlı kaldığını, TL’de yaşanan değer kaybı için de borçlanma bedelleri, ithal enerji maliyetleri, ithal girdilerin bedelleri vb maliyetlerini yükselttiğinden kaynaklandığını savundu.

Cesur, Türkiye'nin cari işlemler açığı veren bir ülke ve yabancı para cinsinden borçlanma oranının yüksek olduğunu belirtti.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol