kapat ikonu

TİM, Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatını açıklayacak

TİM Başkanı İsmail Gülle, bu ay Cumhuriyet tarihinin en yüksek kasım ayı ihracatını açıklayacaklarını bildirdi.

Cumhuriyet tarihinin en yüksek ay ihracatını 15,7 milyar dolarla ekim ayında açıkladıklarını anımsatan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, bu ay Cumhuriyet tarihinin en yüksek kasım ayı ihracatını açıklayacaklarını belirterek, sene sonunda Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatını duyuracaklarını savundu.
 
Gülle, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ile İstanbul Üniversitesi iş birliğinde SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen ‘’2. Ulaştırma ve Lojistik Ulusal Kongresi’’nde yaptığı konuşmasında döviz kurunda yapılan spekülatif atakların, ülkeye yönelik açık bir saldırı olduğundan bahsetti.
 
TÜRKİYE’NİN KALKINMASI İÇİN EN ÖNEMLİ İŞ İHRACAT
 
Türkiye'nin kalkınması ve hedeflerini tutturması için ihracatın en önemli iş olduğunu bir kez daha fark ettiklerini yineleyen Gülle, Türkiye'nin 72 bin 500 ihracatçısı olduğunu, ihracatçıların ülke adına, Türkiye'nin her tarafında 27 sektörde üretimi gerçekleştirdiğini ve bunu da yurt dışına ulaştırdığını kaydetti.
 
İHRACATTA ERKEN TESLİM EDENİN MALI TERCİH EDİLİYOR
 
Gülle, lojistiğin eskiden beri önemli olduğuna işaret ederek, Çin'den Avrupa'ya uzanan İpek Yolu tren projesi, limanlarda ve havayollarındaki gelişmeler, bütün bu mücadelelerin üretilen malı bir an önce satılan noktaya teslim etmek için olduğunu, çünkü erken teslim edenin malının tercih edildiğini vurgulayarak, lojistiğin her zaman önemli olduğunu ancak çağın rekabet koşullarının getirdiği noktada artık lojistiğin hayatın olmazsa olmazı olduğunu öne sürdü.
 
BU AY CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK İHRACATI AÇIKLANACAK
 
2018 yılı itibarıyla 170 milyar dolar ihracata doğru gidildiğinin altını çizen Gülle, ihracatçıların bu sene her ay bir rekor kırdığını, en son Cumhuriyet tarihinin en yüksek ay ihracatını 15,7 milyar dolarla ekim ayında açıkladıklarını anımsatarak, bu ay Cumhuriyet tarihinin en yüksek kasım ayı ihracatının açıklanacağını öne sürdü.
 
12,6 MİLYAR DOLARLIK HİZMET İHRACATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
 
Gülle, her ay ihracatta ayrı bir rekor kıra kıra ilerlendiğini dile getirerek, ihracatta rekorlar kırılırken lojistik sektörünün ayrı bir payı bulunduğuna dikkati çekti. 170 milyar dolarlık ihracat içerisinde 12,6 milyar dolarlık hizmet ihracatı gerçekleştiğini söyleyen Gülle, mal ihracatının yanında hizmet ihracatının da başarısıyla 2023 yılındaki 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmada çok büyük yol alacaklarına inandıklarını vurguladı.
 
Uygarlığın ilk döneminden beri özellikle Avrupa'yı Asya'ya bağlayan İpek Yolu'nun hep Sakarya'dan geçtiğini ifade eden Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, günümüzde de E-5, Anadolu Otoyolu, Kuzey Karadeniz kara yolu ve 3. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne bağlayan yolun Sakarya'dan geçtiğine işaret etti.
 
Altuğ, bundan dolayı Sakarya’nın çok önemli bir yerde olduğunu dile getirerek, bu lojistikle ilgili kongrenin yapılması gereken en doğru yerin Sakarya olduğunu aktardı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol